• AMERIKAN DOLARI
  32,8463
  % 0,06
 • € EURO
  35,2074
  % 0,16
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5800
  % -0,03
 • ALTIN (TL/GR)
  2.454,41
  % 0,17
 • ÇEYREK ALTIN
  4.025,00
  % -0,44
 • BITCOIN/TL
  2043643,143
  % -3,35
 • ETHEREUM/TL
  110557
  % -4,10

Dijital Bankacılık Alanındaki Tehditler ve Alınabilecek Önlemler

Dijital Bankacılık Alanındaki Tehditler ve Alınabilecek Önlemler

Dijital bankacılık işlemlerinde oluşan tehditler ve önlemleri, genellikle internet bağlantılarından kaynaklanmaktadır. Dijital bankacılık tehditleri ve alınacak önlemler arasından bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İnternet üzerinden alışveriş yapılırken güvenli olmayan web sitelerinin kullanılması halinde kart bilgilerinin çalınması ya da beklenenden daha yüksek tutarlarda ücret alınması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunun için 3D güvenlikli sitelerden alışveriş yapılması önerilmektedir.
 • Kişisel bilgilerin girişinin yapılması istenen web sitelerinde de bilgi çalınması olabilmektedir. Bu nedenle sitenin resmi bir site olduğunu anlamak için link uzantılarının kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Bankalar özelinde de güvenlik önlemleri alınması dijital bankacılık işlemlerinin güvenliği açısından önemli olmaktadır. Bu nedenle çalışmakta olduğunuz bankanın güvenlik önlemleri hakkında bilgi almanız hesabınızı güvene alacaktır.

Ayrıca sitemizden CEPTETEB internet bankacılığı bilgilerine de bakabilirsiniz.

Bankaların Siber Saldırı Tehditlerine Karşı Aldıkları Önlemler Nelerdir?

Bankalar tarafından siber saldırılara yönelik alınan önlemler kurumsal bazlı yazılımların satın alınması ile sağlanmaktadır. Bu önlemler için hem internet bankacılığı web siteleri üzerinden hem de mobil uygulamalar üzerinden işlem yapılmaktadır.

Bankaların önlem amaçlı kullandıkları ürünler arasında sanal kartlar bulunmaktadır. Sanal kartlar kredi kartlarına alternatif olarak üretilmiş olup mevcut bakiyelerin ve limitlerin korunması adına oldukça önemlidir.

Bankalar aynı zamanda siber suçlara ilişkin önemli yaptırımlar uygulamaktadırlar. Herhangi bir tehdit unsurunun fark edilmesi halinde hızlı bir şekilde müşteri hesaplarını korumaya alarak maddi bir kayıp oluşmasının önüne geçilmektedir.

Bankalar tarafından geliştirilen mobil uygulamalar da dijital bankacılık ile ilgili oluşan tehditlere karşı oldukça güçlü faktörleri kapsamaktadır. Bu sayede müşterilerin en çok kullandıkları uygulamalar üzerinde olası güvenlik tehditleri önlenmiş olmaktadır.

Dijital Bankacılıkta Güvenlik Amacıyla Hangi Uygulamalar Kullanılır?

Dijital bankacılık alanında bankaların kullandığı uygulamalar, genel olarak şu şekilde paylaşılmaktadır:

 • Kare kod okutarak işlem yapma sayesinde mobil uygulamalarda yabancı kişilerin kötü kullanımlarının önüne geçilmektedir.
 • Göz ile şifre okuma uygulaması sayesinde mobil cihazların klavyeleri üzerinde yapılan kötü saldırıların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.
 • İnternet alışverişlerinde telefon üzerinden şifre gönderme uygulamasıyla da dijital bankacılık tehditleri ve alınacak önlemler konusunda müşteri odaklı önlemler alınmış olmaktadır.

Bankaların iş yeri fesih nedenleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dijital Bankacılıkta Fin Tech Nedir?

Dijital bankacılık alanında kullanılan Fin Tech, banka şubelerine gitmeden de istediğiniz bankacılık faaliyetlerinin yürütülmesini sağlayan bir girişimdir. Mobil cihazlar üzerinden hesap işlemleri ile ilgili olarak her türlü bankacılık hareketinin yapılmasını sağlamaktadır.

Fin Tech sayesinde kişisel bankacılık işlemlerinin yapılması mümkün olmaktadır. Dijital cüzdan oluşturma mantığıyla yola çıkan bu girişim sayesinde zamandan tasarruf ederken aynı zamanda işlem kolaylığı da sağlanabilmektedir.

Şube bankaları da dijitalleşen bankacılık anlayışı ile birlikte Fin Tech kuruluşları ile işlemlerini sürdürmektedirler. Fakat bu işlemlerde herhangi bir güvenlik açığı oluşturmaması adına bankaların kendi önlemlerini alarak işlem yapmaları gerekmektedir.

Siber Sigorta Nedir?

Siber sigorta tanımı, bankaların hem kendi güvenliklerini hem de müşterilerinin güvenliklerini sağlamaya yönelik aldıkları önlemleri içermektedir. Siber güvenlik kapsamında bankaların hem kurumsal hem de dışarıdan destekli adımlar atmaları gerekmektedir.

Siber suçların önlenmesi adına bankalar tarafından güvenlikli yazılımlar satın alınmaktadır. Bunun yanı sıra aldıkları yazılımları en doğru şekilde kullanabilecek personellerin de bulundurulması halinde siber tehditler en az seviyeye indirilebilmektedir.

Siber sigorta kapsamında bankalar farklı hizmetler satın alabilmektedirler. Aldıkları sigorta paketlerine göre dijital bankacılık alanlarında da güvenlik seviyeleri belirlenmektedir. Bu nedenle hangi bankayla çalıştığınıza bağlı olarak güvenlik önlemleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Dijital bankacılık tehditleri ve alınacak önlemler kapsamında hizmet vermekte olan siber sigorta şirketleri hem donanım hem de yazılım desteği vererek banka müşterilerinin güvenli bir şekilde işlem yapmalarını amaçladıkları için Türkiye’de ve dünyada çok fazla tercih edilmektedirler.

24 ayar gram altın hesaplama hakkında işlemleri de inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.