• AMERIKAN DOLARI
  32,8936
  % 0,21
 • € EURO
  35,2860
  % 0,38
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,6598
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  2.463,94
  % 0,56
 • ÇEYREK ALTIN
  4.029,00
  % -0,51
 • BITCOIN/TL
  2056136,524
  % -2,70
 • ETHEREUM/TL
  111177
  % -3,48

Ziraat Bankası 3D Secure Açma: Detaylı Anlatım

Ziraat Bankası 3D Secure Açma: Detaylı Anlatım

Ziraat Bankası 3D secure açma aslında özellikle yapılabilen bir işlem değildir. 3D secure kullanan herhangi bir sitede alışveriş yaptığınızda tek kullanımlık şifre ile alışverişinizi tamamlarken zaten bu açılmış olur. Ayrıca 3D secure işlemini kapatabilirsiniz bunun için ayrıca bir işlem yapmanız gereklidir. İnternet alışverişine açık olan bütün kartlarınızla 3D secure işlemi bulunmaktadır.

Ziraat Bankası 3D Secure Nedir?

Ziraat Bankası 3D secure sistemi internette kredi veya banka kartı ile yapılan alışverişlerin güvenli bir hale getirilmesi için oluşturulmuş bir güvenlik önlemidir. Kısaca 3D secure işlemine internette güvenli alışveriş diyebiliriz. Ziraat Bankası tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ziraat Bankası’nın kullandığı banka ve kredi kartı markaları tarafından onaylanmış internette güvenli alışveriş hizmeti çok yenilikçi bir işlemdir ve tanımlı cep telefonunuza tek kullanımlık 3D secure şifresi içeren bir SMS göndererek alışverişlerinizde daha güvenli bir hale getirir.

İnternette Güvenli Alışveriş İşleminden Nasıl Yararlanılır?

İnternette güvenli alışveriş hizmetinden yararlanabilmek için özellikle bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ziraat Bankası tarafından kartınıza otomatik olarak bu hizmet tanımlanmıştır.

Ziraat Bankası sisteminde kayıtlı olan cep telefonunuza SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifreyi alışveriş sırasında açılacak olan ödeme ekranında ödeme ekranında telefon numaranız maskeli bir şekilde görüntülenir ve buradan telefon numaranızın doğruluğunu kontrol etmen gerekir. İnternette ödemelerinizi daha güvenli bir hale getirecek olan internette güvenli alışveriş hizmetini otomatik olarak kullanabilmektesiniz.

Tek Kullanımlık Şifre Yanlış Girilirse Ne Olur?

Tek kullanımlık şifrenin yanlış girilmesi durumunda kartınız otomatik olarak 1 saat boyunca kilitlenecektir.

3D secure hizmeti sayesinde daha güvenli bir alışveriş yapabilmektesiniz. Bu güvenlik için her seferinde tek kullanımlık bir şifre gelmektedir. Eğer bu şifreyi 3 kez üst üste yanlış girerseniz sistem sizin otomatik olarak başka biri olduğunuzu düşünür ve kartınızı bloke eder. 1 saat sürecek olan bu bloke işleminden sonra kartınızı tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kişisel Güvenlik Mesajı Nedir?

kisisel guvenlik mesaji nedir

Kişisel güvenlik mesajı Ziraat Bankası web sitesinden ulaşılabilir olan 3D secure hesap yöneticisi sekmesini kullanarak oluşturabildiğiniz bir metindir. Alışveriş sırasında açılacak olan şifre ekranında kendi kişisel güvenlik mesajınızı görebilir ve ekranın gerçekten de Ziraat Bankası tarafından gönderildiğini emin olabilirsiniz. 3D secure hesap yöneticisini kullanarak herhangi bir güvenlik mesajı oluşturmadıysanız şifre ekranında bu alan boş olarak görünecektir. Eğer oluşturduğunuz güvenlik mesajını değiştirmek istiyorsanız yine Ziraat Bankası’nın web sitesinden 3D secure hesap yöneticisi bölümünde mesajı değiştirme sekmesinden bu işlemi yapabilirsiniz.

İnternette güvenli alışveriş hizmetini kullanırken tek kullanımlık SMS ile iletilen alışveriş şifresini girmeden önce varsa kaydettiğiniz kişisel güvenlik mesajını doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

3D Secure İşlemi Sırasında Sorun Olursa Ne Yapılmalıdır?

3D secure işlemi sırasında herhangi bir sorun çıkmamasına karşın yine de istisnai olarak bir sorun ile karşılaşırsanız Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine 7/24 ulaşabilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası 0 850 220 0000’dır.

3D Secure Hizmetini Kapatmak

Ziraat Bankası 3D secure açma ve  kapatmak için Ziraat Bankası mobil uygulamasını veya Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Müşteri hizmetleri arayacağı ile bu işlemi yapmak için operatöre bağlanmanız gerekir.

Mobil uygulamadan ise 3D secure kapatma işlemi seçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulamaya girdiğiniz takdirde sağ alt bölümde bulunan menü seçeneğimiz seçiniz daha sonra ise kartlarım sekmesine tıklayınız. Hangi kart için 3D secure özelliğini kapatmak istiyorsanız o kartın üzerine gelmelisiniz. Daha sonra kart ayarları bölümünden işlem kasada belirleme bölümüne gelerek e-ticaret işlemini kısıtlamanız gerekir.

3D secure özelliğini kapatmak demek aynı zamanda kredi ya da banka kartınızı internet alışverişine de kapatmak demektir.

Ayrıca kredi kartı borcu ne zaman zaman aşımına uğrar? Bilgilerine bakabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.