• AMERIKAN DOLARI
  32,6317
  % 1,10
 • € EURO
  34,9467
  % 0,11
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5471
  % 0,73
 • ALTIN (TL/GR)
  2.430,01
  % 1,64
 • ÇEYREK ALTIN
  3.913,00
  % 0,76
 • BITCOIN/TL
  2185293,505
  % -0,08
 • ETHEREUM/TL
  114871
  % 1,41

Garanti Hesap Numarası Öğrenme

Garanti Hesap Numarası Öğrenme

Garanti BBVA hesap numarası öğrenmek için öncelikle IBAN numarasını bilmek gerekir nokta çünkü Garanti Bankası hesap numarasını IBAN numarasının son 7 hanesi olarak tanımlamaktadır. Dolayısıyla Garanti’de hesap numaranızı öğrenebilmek için öncelikle IBAN numaranızı bilmeniz gereklidir.

IBAN numarasını öğrenmek için Garanti internet bankacılığı sitesine girerek hesaplar ve ürünler menüsünü seçebilirsiniz. Bu menüyü seçtikten sonra hesaplarım kısmında yer alan hesap bölümü hesap ve IBAN numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Eğer isterseniz 444 0 333 numaralı Garanti BBVAmüşteri iletişim merkezinden arayabilir ya da size en yakın Garanti şubesine giderek hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Para Gönderilecek Kişinin IBAN Numarası

Para gönderilecek olan kişinin hesap numarasını öğrenmek için en doğru yöntem direkt olarak kendisine sormak olacaktır. Çünkü bir başkasının hesap numarasını başka bir yolla öğrenmek hem etik değildir hem de güvenli bir yol değildir. Ayrıca pek çok bankanın internet sitesinde hesap numarasını girilerek IBAN karşılığını da bulabilirsiniz. Bankalar sundukları bu tip çeviriciler ile girilen hesap numaralarının doğruluğunu kontrol etmeden IBAN karşılığını göstermektedir. Eğer böyle bir çevirici de hesap numarasına ya da IBAN numarasını birbirine çevirmek istiyorsan hesap numarasının mutlaka ama mutlaka doğru girdiğinizden Emin olunuz nokta ve böyle çevirici siteleri kullanacaksanız bankaların resmi sitesi olmasına dikkat ediniz.

IBAN Nedir?

iban nedir

IBAN Avrupa Birliği düzenlemeleri sayesinde ülkeler arası yapılan para gönderimlerinin daha hızlı ve daha kaliteli olması amacıyla oluşturulan bir banka hesap numarası standardıdır. IBAN numarasının açılımı International Bank Account Number olarak geçmektedir.

IBAN numarası kullanmanın amacı Avrupa ülkelerindeki banka ve diğer finansal kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilen para gönderimlerinde ki hataları ve gecikmeleri engellemektir. Bu numara sayesinde daha güvenli bir şekilde para yollayabilir ve işlemin hızını çok daha fazla arttırabilirsiniz. Havale ve EFT yaparken hesap numaranızı ya da IBAN numaranızı kolaylıkla kullanabilirsiniz. EFT işleminde yani Garanti BBVA başka bir bankaya ya da başka bir bankadan Garanti BBVA para gönderiminde ya da Avrupa ülke para gönderiminde IBAN kullanmak zorunludur. IBAN bilmiyorsanız bilinmediğini dair bir belirti vermeniz gereken kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Bunu işaretlediğiniz takdirde IBAN kullanmadan da para gönderimi yapabilirsiniz. Fakat bu işlem sadece aynı gün içinde yapılan EFT’ler için geçerlidir. Dolayısıyla özellikle EFT işlemlerinde IBAN numarasını mutlaka bilmeniz gereklidir.

IBAN Numarasının Kolaylığı

IBAN numarasını sağladığı kolaylıklar her ülkenin ve bankanın hesap numaralarının biçiminin ve uzunluğunun farklı olmasından kaynaklanır. Bu nedenle aslında IBAN numarasını bilmek sizin için daha sağlıklıdır. Başka bir ülkeye ya da başka bir bankaya para transferi yapacaksanız hesap numaralarında belli bir standart olmadığı için gönderilen kişinin hesap numarasının doğru olup olmadığını tam olarak bilemezsiniz. Bir alışveriş yaptığınızda ya da hizmet aldığınızda faturalar üstünde çok fazla değişik standartta hesap numaralı yer almaktadır fakat IBAN numarasını standardı her bankaya göre bir tanedir. Hesap numarası yanlış hesaplanabilirken IBAN numarasının böyle bir yanlışlığa mahal vermediği gözlenmiştir. Eğer hesap numarası ile yanlış bir işlem yaparsanız bunun düzeltilmesi çok zor olacaktır fakat IBAN numarası ile böyle bir yanlışlığın söz konusu mümkün değildir. IBAN uygulamasına geçen ülkelerde hesap numarası sahiplerinin her birine IBAN kodu verilir. Her ülke belli bir biçimde IBAN kodlar. Dolayısıyla her ülkenin bir basamağa bulunmaktadır. Para gönderimi yapmak isteyen kişi elinde bulunan IBAN’ı gönderici bankaya verdiğinde alıcı bankaya gitmeden önce alıcı hesabın IBAN’ı gönderici bankada kontrol edilir. Dolayısıyla IBAN yanlış ise para gönderimi yapmazsanız ve paranızdan olmazsınız.

Garanti BBVA Hesap Numarası Nerede Yazar?

Garanti BBVA hesap numarası genellikle kartın ön yüzünde yazar. Fakat son zamanlarda uygulamaya girmiş bir yöntemdir. Dolayısıyla kartınız eski ise hesap numaranızı müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Yeni nesil hesaplarda kartlarda kişinin hesap numarası kartın ön yüzünde yazmaktadır. Bunlar müşteri numarası olarak da geçebilir ve 4 haneli olarak bulunur. Müşteri numarası sizin asıl hesap numaranız değildir buna dikkat etmek gerekir nokta asıl hesap numaranız müşteri no kısmında yazmaktadır.

Sitemizden Garanti kredi kartı başvurusu bilgilerine de bakabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.