• AMERIKAN DOLARI
  32,5295
  % 0,22
 • € EURO
  34,6466
  % 0,28
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  40,6123
  % 0,58
 • ALTIN (TL/GR)
  2.500,85
  % 0,59
 • ÇEYREK ALTIN
  4.264,00
  % -0,41
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön ödemeli kart herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duyulmadan kredi kartı olarak kullanılabilecek olan bir karttır. Ön ödemeli kartı kullanarak market alışverişi, internet üzerinden yapılan alışverişler ve diğer ödemeler gerçekleştirilebilir. Kredi kartı ve banka kartında olduğu gibi bu kartta da kart numarası ve güvenlik kodu bulunur. Alışveriş yaparken pos cihazlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Kredi kartı dolandırıcılıklarına karşı bu kartta sadece içerisindeki bakiye kadar harcama yapılır. Ödeme yöntemi olarak güvenli bir yöntemdir. Özellikle çocukların internette harcama yapabilmesi için belirli bir limite sahip olan ön ödemeli kart sağlıklı bir çözüm yoludur. Bu şekilde çocuklar internette güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirler.

Ön Ödemeli Kartlar Nerelerde Kullanılır?

Ön ödemeli kartın kullanılabileceği yerler fiziki banka veya kredi kartının geçerli olduğu bütün yerlerdir. Bu kart sayesinde yurtiçinde veya yurtdışında, fiziksel olarak ya da sanal pos olan bütün alışveriş yerlerinden alışveriş yapma imkanı bulunmaktadır. Diğer kartlarla nasıl alışveriş yapılıyorsa bu kartlarla da aynı şekilde alışveriş yapılabilir.

Ön Ödemeli Kart Kaç Defa Kullanılır?

Ön ödemeli kartın kaç defa kullanılacağı kişiye göre değişmektedir. Eğer kişi kullan at şeklinde bir ön ödemeli kartı tercih ediyorsa içindeki bakiye bittiğinde bu kartın süresi de dolar. Diğer ön ödemeli kart türü ise kullanım süresi olan karttır. Bu süre dolana kadar istediğiniz kadar yükleme yapabilirsiniz.

Ön Ödemeli Kart İle Taksitli Alışveriş

Ön ödemeli kart ile taksitli alışveriş yapılamaz. Sadece tek seçim seçen çekim seçeneği bulunmaktadır.

Ön Ödemeli Sanal Kart Nedir?

on odemeli sanal kart nedir

Ön ödemeli sanal kartları dijital olarak tanımlanan ve içerisinde yüklenen bakiye kadar alışveriş yapmayı sağlayan sanal bir karttır. Hesabınızın bulunduğu internet bankacılığından ya da banka şubesinden ya da mobil bankacılıktan ön ödemeli sanal kartı tanımlayabilirsiniz. Eğer bir banka hesabınız yoksa bazı cüzdan uygulamalarından da ön ödemeli sanal kartları oluşturulabilmektedir.

Ön Ödemeli Kart Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Ön ödemeli karta sahip olmadan önce bilginiz olması gereken ve öğrenmeniz gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Ön ödemeli kartı nerede kullanacağınızı tespit etmelisiniz. Alışveriş yapacağınız miktara göre limitlendirme yapabilirsiniz. Peşin ödenen kartlar alışverişe de ödeme yaparken kullanabileceğiniz bir kart çeşididir. Ne alacağınıza karar verdikten sonra ona göre bir bakiye yüklemesi yaparsanız alışveriş sırasında sıkıntı çekmezsiniz. Nakit taşıma zorluğu ortadan kaldıran bir karttır.

Ön ödemeli kartların bazıları belirli bir süre için kullanılmaktadır. Kullan at şeklinde değil de süreli olan ödemeli alırsanız bu süreç içinde yeniden yükleme yapabilirsiniz. Bu sayede Kredi kartlarında olduğu gibi borçlanmak yerine paranızı kartınıza yükleyerek harcama yapmış olursunuz. Finans planlaması açısından kaliteli bir ödeme yöntemidir.

Ayrıca bu karta belirli bir miktar para yükleyerek çocuğunuzun internette güvenli şekilde alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece bilmediği sitelerde çok fazla para harcayacak sadece sizin izin verdiğiniz miktarda bir harçlığı olacaktır.

Ön ödemeli kartlarını alırken bankalar sizden bir ürün fiyatı talep edeceklerdir. Bu ürün talep fiyat taleplerini hangi bankaların ne kadar yaptığını araştırmanız gerekir. Size en uygun kartı ve en uygun kampanyalı ürünü seçmeniz için araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bu kart aynı banka ve kredi kartı gibi bir görsele sahiptir. Kartın üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarası bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekir. Sahte bir kart almayı kimse istemez.

Ön ödemeli kartı herhangi bir banka hesabına bağlı değildir. Bu yüzden ne kadar yüklerseniz o kadar harcama yapabilirsiniz.

Sitemizden banka kartında hesap numarası nerede yazar? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.