• AMERIKAN DOLARI
  32,6927
  % 1,29
 • € EURO
  34,9082
  % 0,00
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5305
  % 0,69
 • ALTIN (TL/GR)
  2.432,21
  % 1,74
 • ÇEYREK ALTIN
  3.919,00
  % 0,35
 • BITCOIN/TL
  2191088,499
  % 0,69
 • ETHEREUM/TL
  114996
  % 2,23

Bankaların İş Yeri Fesih Nedenleri

Bankaların İş Yeri Fesih Nedenleri

Bankaların işyeri fesih sebeplerinin başında kart kuruluşları tarafından belirlenen kart kabul durumlarına uyumaması gelmektedir. İş yerlerinin kart kuruluşları tarafından belirlenen bu durumlara uymaması durumunda bankalar iş yeri fesih nedenleri söz konusu olur ve fesih işlemi uygulamaya girer. Böyle bir durum söz konusu olduğunda karşımıza çıkan parasal cezaların bankalar tarafından üye iş yerlerine yansıtılması Üye İş Yeri Sözleşmesi Hükümleri gereğince mümkün olmaktadır. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşıldığında bankaların tek taraflı fesih kararına varması söz konusu olabilir. Fakat bankalar tarafından fesih sebeplerini raporlamak ve kart kuruluşlarına bildirmek zorundadır. İş yeri anlaşması feshedilen iş yerlerinin büyük bir prestij kaybı yaşaması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca prestij kaybı ile birlikte ciro kaybı da söz konusu olabilmektedir. Bankaların iş yeri fesih sebepleri ise aşağıdaki gibidir

Sahte Kart Kabulü

Kart işlemlerine yeteri kadar dikkat etmeyen ve sahte kartlar üzerinde sürekli işlem yapan iş yerleri yüksek riskli iş yeri olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple banka ile sözleşmelerinde fesih işlemine gidilmesi söz konusu olabilir.

Bankacılık terimleri hakkında detaylı bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Posta, Telefon ve İnternet Dolandırıcılığı

Posta, telefon ve internet sahteciliği gözlenen iyi iş yerlerinde fesih işlemi uygulanabilir. Chargeback yapılan bütün işlemlerin TC40 bildirimleri de söz konusu olan tarihin ardından 7 iş günü içerisinde kart sahibi bankaların BKM’ye iletilmesi zorunludur. Söz konusu olan bu sahtecilik bildirimlerinin ciroya oranı %8’i açtığında chargeback penceresi açılır ve iş yeri ile banka arasındaki sözleşme fesih olur.

Kayıp ve Çalıntı Kart Kabulü

İş yerlerinin kayıp ve çalıntı kartları kabul etmesi durumu da bankaların iş yeri ile sözleşme fesih etme sebeplerinden biridir. Bu hususta dikkat edilen kısım 1 aylık bir süre içerisinde 10 kez kayıp yada çalıntı kart kabul eden ya da bu yolla toplam 2.000 TL fraud işlem alan iş yerinin chargeback otomatik olarak açılır ve banka ile sözleşmesi fesih edilir.

İş Yerinin Ortak Kopyalama Yeri (CPP) Olması

Kart sahibinin bilgisi ve onayı olmadan kart bilgilerinin kopyalandığı tespit edilen ve bu olaydan dolayı hakkında yasal takibe gidilmiş iş yerlerine dair anlaşma fesih uygulanır. Yani sahte kart ve manyetik şerit dolandırıcılığı ya da sahteciliği yapmak bankaların iş yeri fesih nedenlerinden biridir.

Banka kredisi nedir ve çeşitleri nelerdir? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Yoğun Chargeback ve Alacak Belgesi

İş yerlerinin kapasitelerinin çok üzerinde yani kabul edilemeyecek düzeyde chargeback alması ya da credit voucher sayısının düzenli bir biçimde nakit kullanıldığını gösterecek düzeyde olması durumunda iş yerine anlaşma fesih yaptırım uygulanır.

Belge Çoğaltma

Kart sahibinin bilgisi ve onayı dışında belge çoğaltma işleminin gerçekleşmesi fesih sebebidir. yani kart sahibinin haberi olmadan söz konusu olan gerçek alışveriş belgesi haricinde bir daha fazla belgenin düzenlenmesi durumunda iş yeri fesih durumunun gözlenmesi söz konusu olacaktır.

İş Birliği ile Nakit Kullanma

İş yerlerinin tanıdığı kişilerle iş birliği yaparak kartları ile alışveriş yapılmış şekilde gösterilmesi ve bu sözde alışverişin belge karşılığını bankadan tahsil edip düşük maliyetli olarak fon oluşturma durumu da iş yeri anlaşma fesih sonucuna tabi tutulabilir.

Alışverişe Komisyon Ekleme

İş yerinin söz konusu olan kredi kartı alışverişlerinde kart sahibinden komisyon talep etmesi durumu kabul edilebilir bir durum değildir. Dolayısıyla iş yerinin alışveriş esnasında kaç sahibinden herhangi bir şekilde komisyon talep etmesi durumunda iş yeri anlaşma fesih yaptırımı uygulanır.

POS Cihazının Amacına Uygun Olmayan Şekilde Kullanımı

POS cihazının amacı dışında kullanımı sonucunda fesih uygulaması söz konusu olabilir. Yani pos cihazının nakit için ya da borç kapatmak amacıyla kullanımı üzerine duyulan şüphe bankaların iş yeri fesih nedenidir.

SPK uygunluk testi hakkında merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.