• AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ALTIN (TL/GR)
  2.417,88
  % 0,36
 • ÇEYREK ALTIN
  3.955,00
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  2213861,683
  % 1,35
 • ETHEREUM/TL
  120210
  % -2,17

Vadeli Hesap ve e-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vadeli Hesap ve e-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vadeli Hesap ve e-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Vadeli hesap ile e-Mevduat arasında bulunan en temel farklardan biri e-Mevduat hesabının daha kazançlı olmasıdır. Zira e-mevduat seçeneğinde şube masrafları bulunmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak e-mevduat hesabının faiz oranları vadeli hesaba göre daha yüksektir. Vadeli hesap ve e-mevduat arasındaki farkların en belirgin olanı budur. Bunun dışında vadeli hesap banka şubelerine müracaat ederek açılan ve yatırımınızı da yine banka şubesi aracılığı ile yapabildiğiniz standart bir hesap. Vadeli mevduat hesabında bankalar tarafından müşterilere genellikle 4 farklı vade seçeneği sunulur. Vadeli mevduat hesabı için bankalar tarafından sunulan bu vade seçenekleri genellikle 32 gün, 46 gün, 92 gün ve 181 gün olarak karşımıza çıkar. E-mevduat hesabı başvurularınızı ise şubelere başvurma ihtiyacı duymadan mobil uygulama ya da internet şube aracılığıyla anında ve kendi başınıza yapabilirsiniz. E-mevduat ile vadeli mevduat hesabı arasında net bir koşul farkı bulunmasa da sağlanan gelir konusunda gözle görülür net bir fark olduğu söylenebilir.  Vadeli Hesap ve e-Mevduat Arasındaki Farklar sorusunun en temel cevabı olan getiri farkı, bankaların insan şube için ayıracakları paraları size fayda olarak verebilmesidir.

Mil puanı veren kredi kartları bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

E-mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

E-mevduat hesabı açma sürecinde ve bu süreç içerisinde yapılacak olan işlemlerde bankalara göre farklılıklar gözlenmektedir. Fakat e mevduat hesabı açmak için bilinmesi gereken en temel durum e-mevduat hesabı açacağınız bankanın müşterisi olma zorunluluğunuzdur. Eğer e-mevduat hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi iseniz söz konusu olan e-mevduat hesabını açmak için müşterisi olduğunuz bu bankanın internet bankacılık hizmetini kullanıyor olmanız gerekir. Eğer müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı kullanıyorsanız öncelikli olarak sisteme giriş yapmanız gerekir. sonrasında internet bankacılığı sisteminde bulunan “Hesaplar” kısmına girmeniz lazım. Bu sayfada bulunan “Yeni Hesap Oluştur” ya da “Yeni Hesap Aç” türevinde bir hesap açma butonu tıklayın. Bu aşamadan sonra vade süresine ve hesap türüne karar verdikten sonra e-mevduat hesabınızı oluşturma işlemini tamamlayın. Vadeli hesap ve e-mevduat arasındaki farklardan biri de e-mevduat hesabının daha kolay açılabilmesidir.

Maximum kredi kartı başvurusu hakkında detaylar yazımızdadır.

Türkiye’deki bankalar tarafından faiz oranlarına Merkez Bankası’nın sayfasından ulaşabilirsiniz.

E-mevduat Faiz Sistemi Nasıldır?

E-mevduat hesaplarında faiz oranları bankalarca anlık olarak değişime uğrayabilmektedir. Fakat e-Mevduat hesabınızı açtığınızda yani vadi süreniz başladığında hesabınızı açtığınız tarihteki faiz oranı ne ise söz konusu olan vade süreniz boyunca aynı faiz oranı ile işlem görürsünüz. Yani bankaların değişim sağladığı faiz oranlarından sizin e-mevduat hesabınız etkilenmemektedir. Dolayısıyla kendinize ait bir e-mevduat hesabı açmadan önce bankaların ve özellikle müşterisi olduğunuz bankanın güncel e-mevduat faiz oranlarını takip etmeniz önerilmektedir. Böylece kendinizce en kârlı sayılabilecek vakitte e-mevduat hesabı açarak kârınızı arttırabilirsiniz.

Vadeli Hesap ve e-Mevduat Arasındaki Farklar ? Faiz Oranı Farkları Nasıldır?

E-mevduat hesapları, vadeli hesaplara göre daha yüksek faiz oranları sunmaktadır. Vadeli hesap ve e-mevduat arasındaki farklardan en belirgin olanı faiz oranlarıdır. Vadeli mevduat hesaplarının faiz oranları ortalama olarak %2 ile %5 oranındadır. E-mevduat hesaplarında söz konusu olan faiz oranları ise %5 ile %12 oranları arasında değişiklik göstermektedir. Bu hususta vadeli hesaplar ile e-mevduat hesapları arasında gözle görülür bir fark bulunmaktadır.

Paraf kredi kartı başvurusu hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.