• AMERIKAN DOLARI
  32,6437
  % 1,14
 • € EURO
  34,9562
  % 0,14
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5610
  % 0,76
 • ALTIN (TL/GR)
  2.430,88
  % 1,68
 • ÇEYREK ALTIN
  3.911,00
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  2182517,427
  % -0,24
 • ETHEREUM/TL
  114727
  % 1,20

Garanti İnternet Bankacılığı Hesap Hareketleri Nasıl Görülür?

Garanti İnternet Bankacılığı Hesap Hareketleri Nasıl Görülür?

Garanti internet bankacılığı hesap hareketleri öğrenmek için öncelikle Garanti Bankası internet şubesi üzerinden belirlediğiniz şifre ve kullanıcı adınız ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptığınız takdirde hesap hareketini görmek istediğiniz hesabı seçerek açılan ekranda hesap hareketleri yazan kısmı tuşlamamız gerekmektedir. Bu tuşlama yaptıktan sonra hesap hareketlerinizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Garanti internet bankacılığı sisteminde hesap hareketleri öğrenmenin yanı sıra başka birçok işlem de gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin kredi kartı borcunuzu ödeyebilir ya da havale veya EFT yolu ile para gönderebilir veya faturalarınızı ödeyebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet bankacılığı herhangi bir mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan şubeye gitmeye gerek kalmadan bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz sistemin adıdır. Bu sistem sayesinde evinizden çıkmadan telefonunuzda ya da bilgisayarınızda faturalarınızı ödeyebilir, alışveriş yapabilir, havale veya EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ATM’ye ya da şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi kartı borcunuzu takip edebilir ve bunu ödeyebilirsiniz.

Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı sitesinden bu saydığımız işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz ya da mobil uygulamayı indirerek de aynı işlemlere vakıf olabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Telefonunuzla TL yükleyebilir ya da paket yüklemesi yapabilirsiniz.

En önemlisi de ne harcayıp harcama adınızı öğrenmek için hesap hareketlerinizi inceleyebilir hesap özetinize bakabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Güvenli Midir?

internet bankaciligi guvenli midir

İnternet bankacılığının güvenliği aslında biraz da size bağlıdır. Eğer belirli aralıklarla şifre değiştirme işlemi yaparsanız ve seçtiğiniz şifre yeterince güçlü olursa bu sistem oldukça güvenlidir. Ancak yine de bazı sahte siteleri dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bir arama motoru üzerinden internet bankacılığı sitesine giriş yapıyorsanız arama çubuğunda güvenli site işaretini görmeniz gerekmektedir. Onun haricinde mobil cihazınızda mobil internet bankacılığı uygulamalarını indirmenizi tavsiye ederiz. Zaten mobil uygulamada her seferinde tek kullanımlık size özel bir şifre geleceği için bu uygulamalar çok daha güvenli olmaktadır.

Güvenli olmayan bir sitede internet bankacılığı işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde kötü niyetli kişiler tarafından şifreniz çalınabilir. Eğer hesap hareketlerinizde sizin adınıza yapılmayan bir işlem bulunuyor ise bankanız ile görüşmeye haline geçebilirsiniz. Bu konuya dikkat ederek internet bankacılığı kullanırken daha bilinçli olmakta fayda vardır.

Garanti Hesap Hareketleri Silme İşlemi

Garanti hesap hareketlerini silmek ve temizlemek için müşteri iletişim merkezine şikayet bildirimi yapabilirsiniz. Bu konuda müşteri hizmetleri ile görüşmek için 444 0 333 Alo Garanti hattını arayarak müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

Mobil Bankacılık Hesap Hareketleri Silme

Mobil bankacılık üzerinden hesap hareketi silme işlemi yapılamamaktadır. Bankalar güvenlik nedeniyle son 5 yıllık hesap hareketlerinin silinmesine izin vermemektedir. Sadece eski hareketler işlem gördükçe listeden kaybolacaktır ve siz görmeyeceksiniz. Günlük ve aylık raporlar haricindeki işlemler kaybolur. Ancak tam anlamıyla silinmesi mümkün değildir.

Kredi Kartlarının Banka Geçmişi Nasıl Silinir?

Kredi kartının banka geçmişini silmek mümkün değildir. Bankaların banka geçmişi ve hesap hareketleri ve son işlemlerin kaydı silinemez.

Bankalar hesabın içinde yapılan bütün hareketlilikleri ve faaliyetleri banka sisteminde tuttukları için verilerin silinmesi imkânsızdır. Silinememesinin sebebi bankalarda yaşanacak olan herhangi bir sorun için bu verilere bakılıyor olmasıdır.

Hesabınızda herhangi bir problem olduğunda banka hareketlerine göre hareket edileceği için ve güvenlik önlemi almak amacıyla hesap hareketleri temizlenemez. Herhangi bir kişinin sizin hesabınızdan harcama yaptığında bunu silebiliyor olması hesabınızla sizin haricinizde birinin işlem yaptığını ispatlayamamanız anlamına gelirdi ve bu da büyük bir güvenlik açığı oluşturdu.

Ayrıca Garanti günlük EFT limiti arttırma bilgilerine bakabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.