• AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  1917333,743
  % 1,71
 • ETHEREUM/TL
  103658
  % 2,29

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankada unutulan parayı sorgulamak için internet üzerinden birkaç farklı site kullanabilirsiniz. Güncel kanunlara göre zamanaşımına uğrayan hesap sahiplerinin ad ve soyad bilgileri her sene resmi kurumların internet sitelerinde açıklanmaktadır.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) web sitesi www.tmsf.org.tr’dir. Türkiye Bankalar Birliği’nin web sitesi www.tbb.org.tr’dir. Bu bankaların resmi internet adresleri üzerinden bu sitelere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Her sene belirli dönemlerde açıklanan listelerde isminiz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde daha önce herhangi bir hesapta para unutup unutmadığını öğrenmiş olursunuz. Daha kolay bir yol olarak da hesap açtığınızda hatırladığınız bir bankayı arayıp sorarak bankada unutulan paranızı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

TMSF Nedir?

TMSF, tasarruf mevduatı ve katılım fonu sahiplerinin haklarını korumakla görevli devlet kurumudur. Tasarruf mevduatı ve katılım fonu sigortası bazı mevduat ve katılım fonu toplamaya yetkilisi olan kredi kuruluşlarının bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafından faaliyetlerinin kaldırılması durumunda mevduat ve katılım fonu hak sahiplerinin haksızlığa uğramaması ve maddi kayıp yaşamaması amacıyla bu kayıtların bir kısmının ya da tamamının kurum tarafından ödenmesidir. Türkiye’de mevduatın ve katılım fonlarının sigortalanması, yetkisi ve görevi kamu tüzel kişiliğini haiz TMSF’ye aittir.

Bankada Unutulan Parayı Geri Almak İçin Ne Yapılır?

bankada unutulan parayi geri almak icin ne yapilir

Bankada unutulan parayı geri almak için öncelikle bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. İnternet sitelerinden ya da bankayı arayıp sorarak şahsınıza ait unutulmuş bir para bulunuyor ise unutulan bankaya başvuru yapmanız beklenir.

Açıklanan listelerden takip ediyorsanız bilgilerinizin yanı sıra banka bilgilerinizi de yer alır. İlgili bankanın şubesine başvuru yaparak iade talebinde bulunabilirsiniz. Banka şubelerinin adres ve telefon numaralarına, bankaların resmi web siteleri üzerinden ulaşarak da bankada unutulan paranız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bankada Unutulan Para Miktarını Öğrenmek

Bankada unutulan para miktarı liste yayınlanan internet sitelerinde söylenmez. Ne kadar para unuttuğunuzu öğrenmek için mutlaka ama mutlaka bankaya fiziki olarak başvuru yapmanız beklenmektedir. Eğer iade talep etmiyorsanız dahi para miktarını öğrenmek için banka ile iletişime geçmelisiniz.

Bankada Unutulan Para En Geç Ne Zaman Çekilir?

Bankada unutulan parayı en geç 4 ay içerisinde başvuru yaparak çekmeniz gerekmektedir. Zaman aşımına uğrayan bu maddi varlıklar listelerin açıkladıkları süreden tarihten sonraki 3-4 aylık zaman dilimi içerisinde çekilmelidir. Listelerin yayınlandığı tarih ayrıca belirtilir ki 3-4 aylık süre takip edilebilsin.

Bu şekilde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için sadece kullanacağınız banka hesaplarını açık tutmaya düşünebilirsiniz. Maaş, birikim ya da yatırım için ayrı ayrı hesaplar kullanmak yerine tümöre tek bir bankada toplamak zaman aşımına uğrama derdini ortadan kaldıracaktır.

Diğer taraftan eğer kullanmayı düşünmediniz bir banka hesabınız varsa bu banka hesabını kapatmak da sizin yararınıza olacaktır. Kullanılmayan banka hesabını kapatmak için banka şubesine bir dilekçe yazabilirsiniz. Eğer kapatmak istediğiniz banka hesabınızda herhangi bir bakiye var ise EFT yoluyla diğer hesaplarınızı aktarabilir ya da nakit olarak bankadan çekebilirsiniz.

YTM Zaman Aşımı

YTM zaman aşımı bir hesaptaki faaliyetlerin 10 yıl boyunca herhangi bir hareketlilik göstermemesinin durumunda oluşur. Bir hesaptaki emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep veya işlemin yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde bir hareketlilik göstermiyor ise zaman aşımına uğrar.

YTM yani Yatırımcı Tazmin Merkezi yatırım kuruluşlarının yatırım hizmet ve faaliyetinden kaynaklanan herhangi bir nakit akışı durumunun olmaması durumunda sermaye piyasası kurulunca belirlenen kanun çerçevesinde hesapla ilgili tazmin kararını verebilir. Böyle bir durum 10 yıl içinde hesapta herhangi bir hareketlilik olmaması durumunda oluşur. Bankada unutulan para gibi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız hesaplarınızı sürekli kontrol etmeli ve mümkün olduğunca bütün işlemleriniz için tek bir hesap kullanmalısınız.

Sitemizden kredi puanı düşüklere kredi veren bankalar bilgilerine de bakabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.