• AMERIKAN DOLARI
  32,7121
  % 1,34
 • € EURO
  34,9530
  % 0,13
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5533
  % 0,75
 • ALTIN (TL/GR)
  2.441,73
  % 2,14
 • ÇEYREK ALTIN
  3.933,00
  % 0,76
 • BITCOIN/TL
  2188376,307
  % 0,48
 • ETHEREUM/TL
  114917
  % 1,90

Banka Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Banka Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Bankalarla işlem yapmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için banka kredi puanınızı yükseltmenin bazı yolları vardır. Öncelikle belirtmek gerekir ki banka kredi puanı yükseltmek düşürmek kadar kolay olmamaktadır. Bankaların sizlerle çalışması ve gerektiğinde finansal ihtiyaçlarınızı karşılayacak krediler vermesi için ilk olarak baktıkları şey kredi puanınızdır. Bankalardan talep edilen ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve çeşitleri gittikçe artan birçok kredi, kredi notunuzun yetersiz kalması sebebiyle geri çevrilebiliyor. İhtiyaçlarınızı ertelememek ve finansal sorunlarınızı hemen çözmek için kredi notunuzu yükseltebileceğiniz birkaç adımı izledikten sonra, kredi taleplerinize kolayca onay cevabı alabilirsiniz.

Kredi erken kapama bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Banka Kredi Puanı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunuzu etkileyen etmenleri inceledikten sonra kredinizi nasıl yükselteceğinizi kolayca anlayacaksınız. Kredi notunu etkileyen faktörler;

 • Kredi ve kredi kartlarını ödeme düzeniniz
 • Mevcut kredi ve kredi kartlarınızın borç durumu
 • Yeni bir kredi veya kredi kartına sahip olmak
 • Kredi kullanımlarınızdaki yoğunluk
 • Diğer faktörler

Bu maddeler kredi puanınızı etkileyen faktörlerdir. Yani aynı nedenlerle düşen kredi puanları bu durumların kontrolü ve mevcut borçların düzenlenmesi veya ödenmesi ile yükselebilir.

Bankalar Hangi Puan Aralıklarında Kredi Verir?

Bankaların kredi vermesi için puan aralığınızın en az 900 olması gerekiyor. Bu puanın altındakilere bankalar kredi vermek istemez. 1200 kredi puanının üstünde olanlar ise gelir belgelerine bağlı olarak daha kolay kredi almaktadır.

 • 0= riskli, kredi kullanma durumu gelire bağlı
 • 1-169= en riskli, kredi kullanma durumu çok düşük
 • 700-1099= orta riskli, kredi kullanma durumu düşük
 • 1100-1499= az riskli, kredi kullanma durumu gelire bağlı
 • 1500-1699= iyi, kredi kullanma durumu yüksek
 • 1700-1900= çok iyi, kredi kullanma durumu çok yüksek

Tüm Borçlarınızı Kapatarak Kredi Puanınızı Yükseltme

Kredi puanını yükseltmek borçlarınızı ödemeden mümkün olmayacaktır.  Özellikle takibe girmiş yani kanuni işlem başlatılmış borç yada borçlarınız var ise kredi puanı yükselmez. İlk olarak yapmanız gereken borç takibini başlatan bankayla görüşme sağlayarak yapılandırma başlatmaktır. Yapılandırma işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken nokta gelirinize göre aylık ödeme planları oluşturmak ve vadelerini bu şekilde oluşturmaktır. Aksi takdirde yapılandırma borçlarınızı da ödeyemezsiniz kredi puanınız daha fazla düşecektir.

Bu işlemi yaptıktan sonra eğer birden fazla yere borcunuz varsa ve ödemekte zorluk çekiyorsanız düşük kredi puanıyla kredi veren bankalardan kredi çekerek, borçlarınızı tek bir yere toplayıp, uzun vadede zorlanmadan ödeyebilirsiniz.

Günümüzde artık sadece kredi ve kredi kartları değil faturalarda kredi notunuzu etkileyen durumdadır. Kredi puanınızın yükselmesi için fatura borcunun da olmaması gerekir.

Belirtmekte fayda var ki tüm borçlarınızı kapatsanız bile kredi notunuz durduk yere yükselmeyecektir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Kredi Kartı Kullanımı

Düzensiz kredi kartı ödemeleriyle düşürdüğünüz kredi puanınızı yine kullanacağınız düşük limitli bir kredi kartıyla yükseltebilirsiniz.  Borçları ödedikten veya tek bir yere topladıktan sonra alacağınız bu kredi kartını düzenli kullanarak ve borçlarınızı düzenli yatırarak kredi puanınızı yükseltebilirsiniz. Buradaki püf nokta, kredi kartı kullanırken kredi kartının asgari tutarını değil dönem borcunun tamamını ödeyerek kredi puanınızı yükseltmek. Ayrıca kredi kartı borcunuzu hesap kesim tarihinden önce kapatmak kredi notunuzun yükselmesini sağlayan başka bir seçenek.

Düşük tutarlı bir kredi çekip borcunuzu zamanında ödeyerek de kredi puanınızın yükselmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca kredi notu ne zaman güncellenir? Yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kredi ve Kredi Kartı Kullanılamıyorsa Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi ve kredi kartını bankalardan temin edilememesi durumlarıyla karşılaşmak mümkündür. Çünkü kredi puanınız düşük olduğu için risk grubuna girersiniz. Bu durumda ise yapmanız gereken bir banka hesabı açmaktır.  Maaşınızı buraya yatırıp bütün harcamalarınızı buradan gerçekleştirin. Kira ödemelerinizi bu hesap yoluyla yapabilirsiniz.

Bunun haricinde hesaba kayıtlı bir otomatik ödeme talimatı oluşturmakta yarar sağlayacaktır. Bu şekilde kullanımına devam ettiğiniz hesap kartından birkaç ay sonra bankadan kredi veya kredi kartı talebinde bulunup kredi puanınızı yükseltmeye devam edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.