• AMERIKAN DOLARI
  32,8377
  % 0,02
 • € EURO
  35,1873
  % 0,09
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5905
  % -0,01
 • ALTIN (TL/GR)
  2.452,19
  % 0,08
 • ÇEYREK ALTIN
  4.021,00
  % -0,44
 • BITCOIN/TL
  2044009,197
  % -3,26
 • ETHEREUM/TL
  110806
  % -3,82

Kredi Erken Kapama

Kredi Erken Kapama

Bankalar üzerindeki kredi borçlarının erken kapama, bankalar tarafından sunulan ödeme planlarının uygulanması ile mümkün olmaktadır. Ara ödemeler olarak adlandırılan ödemelerin bankalar tarafından istene tutarda yapılması halinde anlaşılan vade tutarı üzerinden azaltma yapılmaktadır.

Kredi erken kapama olanakları içerisinde kredinin tamamının ödemesi de yapılabilmektedir. Banka ile anlaşılan vadelerden önce ödeme yapılması durumunda kredinin erken kapanma olanağı bulunmaktadır. Bunun için ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile görüşülerek vade farkından doğacak zararlar karşılanabilmektedir.

Ayrıca iskansız eve kredi veren bankaları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kredi Erken Kapamada Ara Ödeme Nedir?

Kredisini erken kapatmak isteyenler için ara ödeme avantajı, banka ile kredi anlaşmasının yapılma sürecinde belirlenen ödeme şeklidir. Banka tarafından belirlenen aralıklarda yapılacak yüksek ödemeler ile vadeyi düşürme ya da vadeyi aynı tutup tutarı düşürme olanağı bulunmaktadır.

Ara ödemelerin tutarları da banka kredi başvuru sürecinde belirlenmektedir. Bu tutarlar ve zaman aralıkları sözleşme ile sabitlenmekte ve müşterinin onayı dâhilinde işleme eklenmektedir.

Ara ödemeler hesaplanırken yapılan tercihlerden birisi vadeyi düşürmedir. Bu sayede yapılan ödeme ile kalan vade sayılarına karşılık gelen tutara göre vade sayısı düşürülebilmektedir. Bir diğer seçenek olan vadeyi aynı tutma, vade sayısında bir değişiklik yapmaz. Fakat ödenen miktarlar üzerinden yeni bir ödeme planı çıkarmaktadır.

Erken Ödeme İndirimi Nedir?

Banka kredi ödemelerinde erken ödeme olanağı, hesaplanan faizler üzerinden indirim sağlamaktadır. Banka ile yapılan anlaşma içerisinde yer alan vade sayılarının azalması ile bu vadeler içerisinde uygulanan faizlerde de düşüş meydana gelmektedir.

Faiz indirimi erken ödeme üzerinden yapılırken, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği içerisinde yer alan kararlar dikkate alınmaktadır. Bu kararlar ışığında ilgili vade sayısına yönelik faizlerin ve yasal olarak belirlenen diğer yükümlülüklerin indirilmesine yönelik işlemler yapılmaktadır.

Kredi erken kapama işlemleri içerisinde yer almakta olan erken ödeme avantajı, kredinin geri ödeme planının yeniden gözden geçirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu planın hesaplanması bankaların ilgili çalışanları tarafından yapılmaktadır.

Erken Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Banka kredilerinin erken ödenmesi durumunda yapılan hesaplama, ödenen taksit sayısı ile taksit sayısının çarpılması sonucu elde edilen veri üzerinden yapılmaktadır. Bu tutar, ödenen taksit tutarı ve kalan anaparaya eklenmektedir.

Hesaplama sonucunda elde edilen paranın toplam ödenecek tutardan çıkarılması ile ne kadar kar tutarı oluşacağı ortaya çıkmaktadır. Bu noktada faiz oranları ile beraber vergi tutarları da değerlendirilmektedir.

Erken ödeme hesaplaması yapılırken kullanılan kredilerin hangi amaca yönelik kullanıldığı da önemli bir konudur. Taşıt ve ihtiyaç kredileri dışında kullanılan krediler için belirli bir ceza tutarı alınabilmektedir. Bu ceza tutarı bankaların faiz oranları üzerinden maruz kaldıkları zarara yönelik hesaplanmaktadır.

Erken ödemenin ceza uygulamasına dahil olduğu kredi kullanımlarında ceza belirlenirken Tüketici Koruma Kanunu’ndan yararlanılmaktadır. Bu kanun içeriğindeki 37. Madde erken ödeme cezasına yönelik detaylar içermektedir.

Kredi başvuru neden onaylanmaz? Gerekli bilgiler yazımızdadır.

Kredi Erken Ödeme Durumunda Ceza Uygulanması

Taşıt ve ihtiyaç kredileri dışındaki kredilerde oluşan erken ödeme cezası, mevcut tutara ve ödemesi yapılacak tutara göre değişkenlik göstermektedir. Bir diğer değişkenlik ise vade sayıları ile ilgili olarak yapılmaktadır.

Tüketici Koruma Kanunu üzerinden belirlenen kredi erken kapama cezasında hesaplama, 36 ay ve daha az vade seçeneğini seçmiş olanlar için kalan tutarın %1,36 oranında bir tutar oluşturulmaktadır.

36 ay üzerinde vadeli kredi kullananlar için erken ödeme cezasında, kredi ödeme planı içerisinde kalan ana para üzerinden ortalama %2 tutarında ceza ödemesi alınmaktadır. Bu cezalar krediler özelinde yapılan vade anlaşmalarının değişikliğinin talep edilmesi durumunda da uygulanabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.