• AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  1940364,112
  % 3,35
 • ETHEREUM/TL
  104548
  % 3,69

Kredi Puanı En Hızlı Nasıl Yükseltilir

Kredi Puanı En Hızlı Nasıl Yükseltilir

Kredi notunuzun yükselmesi için yapmanız gereken kredi çalışmalarınıza devam etmektir. Eğer kredi ya da kredi kartı borçlarından dolayı kredi notunuz düşükse kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatmak kredi notunuzu yükseltmeye yetmeyecektir. Yani böyle bir durum söz konusu olduğunda kredi veya kredi kartı borçlarınızı kapatmak ve beklemeye başlamak kredi notunuz üzerinde hiçbir etkiye sebep olmayacaktır. Bu hususta sizin yapmanız gereken tekrar kredi çalışmalarına başlamak ve ödemelerinizi herhangi bir gecikme olmadan tamamlamaktır. Kredi puanını yükseltmek için yapacağımız kredi çalışmalarında düşük limitli krediler ya da düşük limitli kredi kartları kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Zira ödemelerinizi yapmanız bu hususta bütçenizi yormayacak ve daha kolay bir hal alacaktır. Fakat Kredi ya da kredi kartı kullanımlarınızda sürekli asgari tutar ödemesi yapmak da bir süre sonra tehlikeli bir hal almaya başlayabilir. Zira asgari tutardan kalan dönem borcu siz farkında olmadan birikebilir ve bir zaman sonra tek seferde ödeyemeyeceğiniz duruma gelebilir. Böyle bir durumda kredi ve kredi kartı borçlarınızda yaşanan gecikmeli ödeme kredi notunuzun tekrar düşmesine sebep olabilir. Dolayısıyla kredi notunu yükseltmek için yapacağınız kredi çalışmalarında her ay düzenli olarak toplam dönem borcunu ödemek sizin faydanıza olacaktır.

Kefilsiz peşinatsız senetle araba fırsatlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kredi Notumu Ücretsiz Olarak Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu ücretsiz öğrenmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Fakat e-devlet üzerinden ayda yalnızca bir kez ücretsiz kredi notu sorgusu yapmak mümkündür. Yani kredi notunuzu sorgulamanızın ardından bir sonraki ücretsiz kredi notu sorgusu için bir ay beklemeniz gerekmektedir. E-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgusu yapmak için e-devlet şifresine ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız. E-devlet şifreniz bulunmuyorsa şifrenizi temin etmek için PTT şubelerine müracaat etmeniz yeterlidir. 2 TL hizmet bedeli karşılığında PTT veznelerinde kısa bir işlemin ardından e-devlet şifreniz oluşturmuş olacaksınız. Eğer şifreniz daha önce oluşturmuşsanız fakat hatırlamıyorsanız e-devlet giriş menüsü üzerinde bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğini kullanarak kendinize yeni bir e devlet şifresi oluşturabilirsiniz. Fakat bu şekilde bir e-devlet şifresi oluşturmak için cep telefon numaranızın e-devlet sisteminde kayıtlı olması gerektiğini de unutmayın. Eğer cep telefon numaramı sistemde kayıtlı değilse geriye kalan tek çözüm yolu bir kez daha PTT şubelerine müracaat etmek ve e-devlet şifresini değiştirmek istediğiniz yetkili kişiye bildirmektir. 4 TL hizmet bedeli karşılığında PTT şubelerinden şifrenizi yenileyebilirsiniz. Eğer bir e-devlet şifreniz varsa ücretsiz kredi notu sorgusu yapmak için yapmanız gereken aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” bölümünün altında bulunan “Türkiye Bankalar Birliği” sayfasına girin.
 • Bu sayfada yer alan hizmetlerin arasından “Risk Merkezi Raporu” kısmına girin ve yeni başvuru seçeneğine tıkladıktan sonra rapor türünüzü belirleyerek işleminize devam edin.

İşleminize onay verdikten sonra talebiniz alınır ve Kredi raporunuz hazırlandığında SMS yoluyla bilgilendirirsiniz. SMS bilgilendirmesi size ulaştıktan sonra yine e-devlet üzerinde bulunan aynı sayfadan kredi puanınızı ve risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Hesap işletim ücreti olmayan hesaplar hakkında detaylar yazımızdadır.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunuz belirlenirken bankalarla yürüttüğünüz kredi çalışmaları esas alınır. Fakat kredi notunuzun oluşmasında bankalarla olan ilişkinizin son 5 yılı incelenir. Yani 5 yıldan önceki kredi çalışmalarınız artık findeks risk raporunuzda yer almamaktadır. Dolayısıyla son 5 yıla dair olan kredi çalışmalarınız, kredi limitlerinin toplamı, kullandığınız kredi türleri, borcunu kapattığınız kredi türleri, kredi kullandığını son tarih, kredi ya da kredi kartı borç ödeme performansınız, kredi ya da kredi kartı borçlarınızda yaşanan gecikmeler gibi etmenler kredi puanınızı belirlemektedir.

Garanti Bankası Bonus Trink bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.