• AMERIKAN DOLARI
  32,7391
  % 1,43
 • € EURO
  34,9727
  % 0,19
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5853
  % 0,83
 • ALTIN (TL/GR)
  2.436,78
  % 1,92
 • ÇEYREK ALTIN
  3.926,00
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  2189180,422
  % 0,79
 • ETHEREUM/TL
  114957
  % 2,32

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu zaman içerisinde güncelleme, beş yıllık kredi ve kredi kartı kullanıcıları için geçerli olmaktadır. Bu müşteriler için yapılacak güncellemelerden önce beş yıl içerisinde kredi ya da kredi kartı kullanım zorunluluğu bulunmaktadır.

Kredi notu güncellenmesi işlemlerinde ödemelerin yapılma şekli ve yapılma zamanı dikkate alınmaktadır. Bankalar üzerinden verilen otomatik ödeme talimatları kredi notunda yükselme oluştururken gecikmiş ödemeler, kredi notunu düşürmektedir.

Kredi notu güncellenme aralığı aylık periyotlar halindedir. Her ay yapılan incelemeler sonucunda müşteri özelinde kredi notu oluşmaktadır. Fakat aylık güncellemeler kredi notunda ciddi bir artış meydana gelmesine izin vermemektedir. Kredi notundaki düşüşü telafi etmek isteyenlerin birkaç aydan fazla beklemesi gerekmektedir.

Ayrıca kredi erken kapama yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Güncelleme Yapılması

Kredi notunda güncelleme işlemleri, Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Kurumu tarafından yapılmaktadır. Her banka kendi müşterilerine ait kredi ödeme durumlarını bu kuruma aktarmakta ve sonuçlar kurum içerisinde değerlendirilmektedir.

Findeks kredi notu hesaplama olarak adlandırılan bu işlem, bankacılık işlemlerinin hepsini kapsayan bir içerik sunmaktadır. Yalnızca ödeme işlemleri değil kartların kullanım durumları ve ödemelerin ne şekilde yapıldığı da dikkate alınan hususlar arasında yer almaktadır.

Kredi Notunu Arttırmak Nasıl Mümkün Olur?

Kredi notu artışı için, banka verilerinde güncelleme yapılması gerekmektedir. Bu güncelleme içerisinde müşterinin ödeme sistemlerini düzenlediği, gecikmiş borçları ödediği gibi verilerin bulunması gerekmektedir. Aylık olarak güncellenen bu verilerin artışı her ay için küçük ölçülerde olmaktadır. Fakat uzun zaman dilimleri sonucunda kredi notu yükselmektedir.

Kredi notu güncellenmesi, kart ekstrelerinin düzenli olarak takip edilmesini gerektirmektedir. Bu kapsamda ödemeler de düzenli bir biçimde yapılmakta ve müşteri özelindeki kredi notu iyi bir düzeyde kalmaktadır.

Kredi notunu arttırmanın bir diğer yolu ise ilgili kart üzerinden faturaların otomatik ödeme talimatına bağlanmasıdır. Bu sayede ödemeler düzenli ve zamanında yapılacağı için kredi notunda da otomatik bir artış oluşabilmektedir. Buna ek olarak faturalın ilgili kart tarafından yapılıyor olması da kredi notunu yükselten faktörlerden biri olarak bilinmektedir.

Kredi Notunu Arttırmak Neden Önemlidir?

Kredi notunu arttırmanın önemi, bireysel kredi ihtiyaçlarında ortaya çıkmaktadır. Kredi başvurusu yapan müşterilerin kredilerinin onaylanması için kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir.

Yüksek kredi oranına sahip olan banka müşterileri için bazı durumlarda evraklardan pek çoğuna gerek kalmadan belirli tutara kadar finansman desteği sağlanabilmektedir. Bu durum bankaların müşterilerine olan güven durumu sebebiyle mümkün olmaktadır.

Kredi notu bireysel ihtiyaç finansmanlarında olduğu gibi, ipoteksiz ya da kefilsiz kredi kullanımlarını da mümkün kılmaktadır. Banka müşterisinin kredi notunun yüksek olması verisinden hareketle çok yüksek tutar içermeyen finansmanları kolaylıkla kullanıma sunabilmektedir.

Kredi notunun yüksek olması, gelir belgesiz kredi kullanımlarında da kolaylık sağlamaktadır. Pek çok banka tarafından gelir belgesiz kredi verilmemesinin aksine, kredi notu yüksek olan müşteriler pek çok durumda kredi kullanımından yararlanabilmektedirler.

İskansız eve kredi veren bankaları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulamaları

Kredi notuna yönelik yapılan sorgulamalar, Findeks sistemi içerisinde yapılabilmektedir. Bir web sitesi aracılığıyla sunulmakta olan bu hizmeti üye kaydını zorunlu tutmakta ve bu süreçte kişisel bilgilerin alınmasını gerekli kılmaktadır.

Kredi notu güncelleme, aylık olarak Findeks sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Bu sorgulama yapılırken, gerekli müşteri bilgileri sorulmaktadır. Bireysel ya da ticari olarak giriş yapan müşteriler için sistem üye bilgilerini de gizli tutmaktadır.

Ticari olarak üye olmak isteyen müşteriler için Findeks üzerinden bir bilgi formu doldurulması gerekmektedir. Doldurulan bilgi formunun sisteme yüklenmesinin akabinde işlemler tamamlanmakta ve sorgulamalar yapılabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.