• AMERIKAN DOLARI
  32,6647
  % 1,20
 • € EURO
  34,9238
  % 0,04
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5569
  % 0,75
 • ALTIN (TL/GR)
  2.430,77
  % 1,68
 • ÇEYREK ALTIN
  3.915,00
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  2190780,227
  % 0,39
 • ETHEREUM/TL
  114947
  % 1,55

Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Kredi borcu bulanan evi satmak için yasal olarak hiçbir engel bulunmamaktadır. Türkiye’de satışa sunulan evlerin %35 oran ile kredilerinin devam ettiği de veriler arasındadır. Kredi ödemesi devam eden konutlar, nakit olarak satışa çıkarılabileceği gibi kredili alım çeşitleri ile de satışa sunulabilmektedir. Kredisi devam eden evin satışı nasıl yapılabilir ve bu evleri almak isteyen kişilerin tekrar kredi kullanarak, nasıl ev edinebileceği yazımız içerisinde bulunan başlıklarda ayrıntılı olarak sunulmaktadır. Gerekli aşamaları başlıklar altından öğrenip, ev satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konut kredisiyle alakalı inceleyebileceğiniz diğer içeriklerimiz şunlardır:

Kredisi Devam Eden Evin Satışı İçin Yollar

Kredi borçlu evi satmak için izlenmesi gereken üç farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan en kolay olanı nakit kullanımı ile evi almaktır. Satıcın kredi borcu olan banka şubesine giderek kredi borcu alıcının zerine geçirilir. Alıcı kredi borcunu nakit olarak kapatır ve tapu işlemlerinde evin tapusu alıcıya geçirilir. Diğer bir yol ise, satıcının kredi borcunun bulunduğu banka ile görüşüp, borçlu kredi kapattırılır. Alıcının tercih ettiği başka bir bankadan yeni bir kredi açılarak buraya ödenen miktar, önceki kredinin kapatılmasında kullanılır. Bu işleyişi ikinci bir kredi kullanılarak evin alınabilmesini sağlamaktadır. Bu iki farklı uygulama için izlenmesi gereken yollar ve ayrıntıları alt başlıklardan incelenebilir.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Nakit Kullanımı İle Satmanın Yolu

Kredisi bulunan evi nakit satmak için kredisi bulunan evin satışa çıkarılacağının, satıcının kredi kullandığı bankaya bildirilmesi gerekmektedir. Ev satışını yapılabilmesi için bankanın izlenmesini istediği yol şu şekilde sunulmaktadır:

 • Ev satışa çıkarılmadan önce, satışa çıkarılacak evin kredi borcunun bulunduğu bankadan güncel kredinin borç miktarı, toplam kapama için gerekli para miktarı öğrenilmelidir.
 • Bankanın sunduğu ev kredisi kapama harcı hariç tüm miktar, evi satın alacak alıcı tarafından nakit olarak yatırılmalıdır.
 • Bu yol ile alıcı parayı satıca ödemek yerine bankaya ödeyecek ve satıcının kredi borcu kapanacaktır.
 • Banka satıcıya ipotekli bir çek iletecektir ve evin ipoteğinin kaldırılması için bir yazı yazacaktır.
 • Bankanın yazısı ile tapuya gidilmelidir. Tapu yazıyı alıp, ev üstündeki ipoteği kaldıracaktır.
 • İpotek kalkması ile beraber elindeki çek ile satıcı evin satışını gerçekleştirdiği para tutarını alabilecek ve evin satışı sonlandırılmış olacaktır.
 • Tüm bu işlemlerin satıcının evi ilk alırken kredi kullandığı bankaya yapılmalıdır.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Başka Bankadan Kredi Kullanılarak Alınması

Kredi ödemesi bulunan evi alıcının kredi kullanarak alması için tercih ettiği bir bankadan konut kredisi kullanması gerekmektedir. Kredi borcu bulunan evi kredi çekerek almak için izlenmesi gereken yol;

 • Alıcı öncelikle tercih ettiği bir bankanın konut kredisine başvurur. Bankanın eksper hizmetleri gelip, evi inceler ve evin değerine yönelik tutar belirler. Bankaya, satıcıya ait kredi borcunun da hangi bankada olduğunu belirtmektedir.
 • Alıcının kredi kullandığı banka şubesi, satıcının kredi borcu olan banka ile iletişime geçecek ve alıcının ödeyeceği kredi miktarını karşı şubeye göndereceklerini ifade edecektir.
 • Bu yol ile gönderim yapılarak evin kredi borcu alıcı tarafından kapatılacaktır. Satıcının bankası ev için oluşan ipoteğin kalması için yazı düzenleyip, alıcının kredi kullandığı bankaya yollayacaktır.
 • Satıcının borç tutarı kapandıktan sonra artan para eğer var ise satıcıya ödenmektedir.
 • Tapuda ipotekli ödeme koşulları ilk kredi kullanılan bankadan alınarak, alıcının kredi kullanımında bulunduğu bankaya geçmektedir. Alıcı daha sonra eğer taksitli kredi kullandıysa, uygun yapı ile konut kredisini ödemeye devam edecektir.

Alıcı konumunda olan kişilerin kredi borcu bulunan bir ev satın almak için hangi bankalardan konut kredisi kullanabileceğini ise alt başlıklar içerisinde sunulmaktadır.

Kredi Borçlu Evin Konut Kredisi İle Satışı

Kredisi ödenmemiş evi kredi kullanan kişiye satmak ev sahibinin ödeme gerçekleştiremediği kredisini alıcıya devretmesini sağlar. Kredisi ödenmemiş evlerin alınabilmesi için alıcı tarafına konut kredisi veren bankalar ise şunlardır:

 • Ziraat Bankası, % 0.99 faiz tutarı üzerinden 646 bin tl kredi limitli konut kredisi kullandırmaktadır. Geri ödemeleri aylık 3.357 tl olarak belirlenmiştir.
 • Halk Bank, % 0.99 faiz tutarı üzerinden 646 bin tl kredi kullandırmaktadır. Geri ödemeleri aylık 3.557 tl olarak alınmaktadır.
 • Ziraat Katlım Bankası, % 1.19 faiz oranı ile 731 bin tl kredi kullandırmaktadır. Aylık 4.052 tl geri ödeme talep etmektedir.
 • Garanti Bankası, %1.57 faiz oranı üzerinden 904 bin tl kredi kullandırmaktadır. Aylık 5.014 tl geri ödeme taksitlendirmektedir.

Kredilere başvurmak için ilgili bankaların şubelerine gidilmelidir. Kredisi devam eden evin satışı hususunda kişi, şubeye giderken yanında nüfus cüzdanı sabıka kaydı, maaş bordrosu götürmelidir. Satın alınacak evin ödenmeyen kredisinin bulunduğu bankaya, alıcının hangi bankadan kredi kullanacağı bildirilmelidir. İki banka aralarında yazışma sağlayarak, satış için gerekli işlemleri gerçekleştirmektedir.

Kredi Borcu Olan Evi Satmak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Kredi ödemesi bitmeyen evi satmanın yolu kredi borcunun kapatılmasını nakit olarak ya da diğer bir kredi kullanımı ile sağlayacak bir alıcı bulmaktır. Satıcının ödeyemediği kredi tutarını ödeyecek güçte olan alıcı, kredi tutarını üzerine alabilmektedir. Satıcı ve alıcı birlikte satıcının daha önce kredi kullandığı banka şubesine gitmelidir. Şube çalışanları, kredi yükümlüklerinin alıcıya geçmesi için işlem gerçekleştirilir. Kredi yükümlülükleri evrak üzerinde alıcıya geçtikten sonra evin peşinat değeri bankaya nakit olarak yatırılır. Peşinat bedelleri evin değeri üzerinden hesaplanan düşük ön ödeme tutarlarıdır. Kredinin geriye kalan kısmı ise uygun taksitler ile alıcı tarafından bankaya ödenmeye devam edilecektir. Evin üzerinde bulunan ipotek, alıcının kredi taksitlerini ödemesi ile kalkar ve evin satışı tamamlanmış hale getirilir.

Evi Kredi Borcu İle Birlikte Alıcıya Devretmek

Kredi borçlu evin haklarını alıcının devralması için yukarıda belirtilen nakit ödeme yolu ile evi alması gerekmektedir. Banka kanalınca borçlu kredi bakiyesi, alıcıya geçirilir ve kredinin nakit yolu ile ödemesi gerçekleştirilir. Bu durumda kısa süre içerisinde tapuya gidilerek, evin tapusu ve hakları alıcıya geçirilir. Diğer bir yöntem ise yukarıda işlenmiş olan kredi kullanımı ile evin tekrar satın alınması işlemidir. Bu işlemde ise ilk kredi iptal olup, alıcıya uygun ikinci bir kredi seçeneği açılmaktadır. Bu kredi seçeneği nakit ödenmek zorunda değildir. Aylık taksitler halinde ödenen kredi boyunca ev ipotekli gözükmektedir. Taksitlerin bitmesi ile beraber tapu ve evin hakları tam olarak yasal olarak alıcıya geçmektedir.

Kredi Borcu Olan Evin Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi borcu olan ev sahibinin dikkat etmesi gerekenler arasında, evi alacak olan kişinin kredi kullandığı banka kanalının ev sahibinin kredi borcunun bulunduğu bankaya ibraz edilmesinin gerekli olduğu hususu yer almaktadır. Bu bildirim satış öncesi mutlaka sağlanmalıdır. Bildirim sonucu iki banka kanalı yazışma ile işlem gerçekleştirmektedir. Evin satış ve tapu işlemleri ancak bu yazışmalarda yer alan onaylar ile sağlanabilmektedir. Banka kanallarının yazışmaları her iki kişinin de yasal olarak haklarının korunması açısından önem taşımaktadır.

Konut Kredisini İhtiyaç Kredisine Çevirme Yöntemi

Kredi Borçlu evin kredi çeşidinin değiştirilmesi için satıcının krediyi kullanmış olduğu banka şubesine gitmesi gerekmektedir. Şubede konut kredisi tutarını ödeyemediğini ibraz ederek, konut kredisinin ihtiyaç kredisine çevrilmesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu yol ile kredisi devam eden evin satışı gerçekleştirilip, yeni konut kredi başvurusu da açılabilir. Talep sonrası banka çalışanları konut kredinizi ihtiyaç kredisine çevirerek, yeni bir konut kredisi açılışı yapmanızı sağlamaktadır. Bu avantajlı işlemi genel olarak kredi borçlu konutunu satıp başka bir konut almak isteyen kişiler kullanmaktadır. Konut kredisi borcu olan ve bu yüzden tekrar konut kredisi çekip ev alamayan kişiler için uygulanmaktadır. Tüm bankalar konut kredisini, ihtiyaç kredisine dönüştürebilmektedir. Kredi dönüştürme işlemi için kredi kullandığınız şubeye yanınızda nüfus cüzdanı, maaş bordronuz, sabıka kaydınız ile gitmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.