• AMERIKAN DOLARI
  32,7387
  % 1,43
 • € EURO
  34,9516
  % 0,12
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5753
  % 0,79
 • ALTIN (TL/GR)
  2.434,26
  % 1,82
 • ÇEYREK ALTIN
  3.921,00
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  2189180,246
  % 0,79
 • ETHEREUM/TL
  114957
  % 2,32

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi borcu yapılandırma, bireylerin bankalardan aldığı krediler için yapacakları yeniden yapılandırma işlemleridir. Kredi yapılandırma işlemleri genellikle ödemenin zorlaştığı anlarda ihtiyaç duyulan bir şeydir. Durumlar her zaman aynı gitmeyebilir ve daha sonra çektiğiniz krediyi ödemekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca genel olarak faizlerde düşüş olduğu zaman siz de kendi kredinizin faizini yeniden yapılandırmak isteyebilirsiniz. Bu durumlarda kredi borcu yapılandırma yöntemi tercih edilir. Kredi borcu ne zaman yasal takibe girer merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nedir?

Kredi yapılandırması işlemi nedir ve nasıl yapılır bu yazımızda bahsedeceğiz. Bankaların müşterilerine sağladığı çok çeşitli kredi seçenekleri bulunmaktadır. İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Taşıt Kredisi, Gayrimenkul ve Arsa Kredisi bunlardan yalnızca birkaçıdır. Ayrıca acil nakit ihtiyaçlarında da vatandaşların ilk çaldığı kapı bankalar ve onların kredi hizmetleridir. Kredi çekileceği zaman kredi çekilecek miktar, faiz ve vade oranları baz alınarak bir ödeme planı oluşturulur. Normal şartlarda o ödeme planına uygun olarak gidilmesi gerekebilir. Tabii her şey her zaman planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Böyle durumlarda aksatmalar olabiliyor ya da ödemede zorluk çekilebiliyor. Böyle zamanlarda da ilk iş bankaya gitmek ve kredi borcunuzu yapılandırma işlemi yapmaktır.

Kredi Borcu Yapılandırması Nasıl Hesaplanır?

Kredi yapılandırmasının hesabı var olan kredi borcunuzun tekrar hesaplanması yani yapılandırması anlamına gelmektedir. Bu tekrar hesaplanma işlemi krediyi çektiğiniz zamanın değil, içinde bulunduğunuz zamanın faiz oranları ile hesaplanmaktadır. Hatta bazen kişiler borcunu ödeyemediği için değil de, içinde bulunulan zamanda faiz oranlarının daha düşük olması ve ondan yararlanmak için yapılandırmadan yararlanmayı tercih eder. Yapılandırma yaparak ayrıca vadenizi de uzatabilir ve ödemelerinizi biraz daha uzatabilirsiniz. Kredi borcu yapılandırması için bankanın şu an ki faiz oranlarını araştırmanız ve size uygunluğuna bakmanız gerekir. Bu yapılandırma hesaplama işlemlerini çeşitli web sitelerinden ve tabii ki bankanın kendi web sitesinden yapabilmeniz mümkündür. Ekrana gelecek sayfada sizden istenilen bilgileri girerek hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca daha rahat iletişim için ve sorularınıza cevap için bankanızın en yakın şubesini de ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırması Yapmaya Ne Zaman Karar Verilmelidir?

Kredi yapılandırmasının zamanı kişinin durumuna göre karar verilmesi gereken bir şeydir. İki türlü zamanda kredi yapılandırma işlemi tavsiye edilir.

 • Birincisi faiz oranlarının takibi ile gelmektedir. Bankalar sık sık indirimler, fırsatlar yayınlar. Bunları iyi takip etmek kredi çeken kişilere tavsiye edilir. Eğer bankanız faiz oranlarında güzel bir düşüş yaptıysa hemen en yakın şubeye gitmeli ve yapılandırma hizmetinden yararlanmalısınız. Bu sizin için iyi bir fırsattır.
 • İkincisi maalesef borcunuzu ödeyememe durumunuzdur. Maddi durumunuz sıkıntıdaysa, taksitler size fazla geliyorsa ya da ödemede zorluk çekiyorsanız kredi yapılandırma sizin için iyi bir fırsat olacaktır. Fakat faiz oranlarında yükselme varsa bu sizin için ödeyeceğiniz tutarın artması anlamına da gelecektir.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi yapılandırma süreci başvuru ya da çekme süreci gibi online yapılabilecek bir süreç değildir. Yani SMS, İnternet Bankacılığı ya da Mobil Bankacılık ile kredi yapılandırma şansınız yoktur. Kredi yapılandırma işlemini bankanız ile doğrudan yapmanız gerekir. Bunun için de kredinizi çektiğiniz bankaya gider ve sorumlu kişiyle yüz yüze iletişim kurarsınız. Burada kredi miktarınız, faiziniz, kalan vadeniz gibi detaylar incelenir. Ayrıca en başından beri ödemenizin durumunu ve düzenini de kontrol ederler. Şimdinin faiz oranları gibi detaylarla birlikte size ve bankaya uygun şekilde yapılandırma yapılır.

Borç Transferi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Borç transferi kredi yapılandırma işlemleri aşamasında tercih edilen desteklerden bir tanesidir. Borç transferi aynı zamanda kredi transferi ismiyle de bilinir. Genellikle aynı anda birden fazla borcu olan ve/veya kredi borçlarını ödemekte zorlanan kişiler borç transferini tercih ederler. Bu sistem diğer bankalarda var olan borçlarınızın hepsini kapatır ve tek bir çatı altıda toplar. Yani kredi ya da kredi borçlarınızı size uygun olan başka bir bankaya transfer edebilirsiniz. Bu sayede de yeni bir yapılandırma ile başka ve tek bir bankaya ödeme gerçekleştirirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı yapılandırma hizmeti alabileceğiniz bir seçenektir. Bankalar yalnızca çektiğiniz ihtiyaç kredilerine değil, kullandığınız kredi kartlarına da yapılandırma hizmeti sunarlar. İçinde bulunduğunuz durum ve bütçe kredi kartınızın son ödemelerini yapmanıza uygun değilse ve ödeme zorluğu çekiyorsanız direkt olarak bankanızla iletişime geçebilir ve bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz borç transferi hizmeti kredi kartları için de geçerlidir. Günümüzde bir insanın birden fazla kredi kartı kullandığı bilinmektedir. Hatta bazen en az 4-5 bankaya ait kredi kartı kullanmak durumunda kalınabiliyor. Tüm bu bankaların ödemelerine yetişemiyorsanız tüm kartlarınızın borçlarını tek bir bankada toplayabilir ve orada bir yapılandırma yaparak ödemelerinizi tek yere gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Borcu Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma işlemi en çok karşılaşılan yapılandırma işlemidir. Bakıldığı zaman en yüksek kredi tutarları da Konut Kredisi ile beraber çekilmektedir. Gayrimenkul ve Arsa kredilerinde de aynı şey geçerlidir. Yüksek miktarlarda çekilen bu krediler aslında daha uzun vadelerle alınmaktadır. Fakat ihtiyaçlar ve harcamalar arttıkça ödemelerde zorluk çekilebilir. Böyle durumlarda da bankanızla konut kredisi borcunuzu yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Yine tabii ki bahsettiğimiz gibi bankanız ilerleyen zamanlarda faiz oranlarını düşürebilir. Bunu iyi takip ettiğinizde daha düşük faizlerle konut kredinizi yapılandırırsınız ve aslında ödeyeceğiniz tutarı da azaltmış olursunuz.

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırması

Ziraat Bankası kredi yapılandırma işlemleri yapabileceğiniz bankalardan biridir. Müşterilerinin ödemelerini kolaylaştırmak için yapılandırma seçeneğine giden bu bankada zamanında daha yüksek faiz oranları ile çektiğiniz kredinizi güncel faizlerle ve vadelerle yapılandırabilir. Ödemenizi tekrar düzenleyerek tasarruf edip, rahatlayabilirsiniz. Tabii bilinmesi gerekir ki bu yapılandırma işlemleri tamamen bankanın kendi inisiyatifine kalmıştır ve ellerindeki sizin bilgileriniz ile yapılandırmayı hesap ederler.

Vakıfbank’ta Kredi Borcu Yapılandırma

Vakıfbank da kredi borcu yapılandırma hizmeti sunan bankalardan bir tanesidir. Bu banka ayrıca sizlere kredi borcunuzu ödemenin vadesini de uzatma hizmeti verir. Yani ödemeniz gereken zamanı uzatır ve daha uzun vadede, daha rahat ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca vade uzatmanın yanında güncel faiz tutarlarını da hesaplayarak ödeyeceğiniz taksit miktarını da düşürmüş olursunuz. Eğer Vakıfbank’tan kredi çektiyseniz ve yapılandırma düşünüyorsanız konut, ihtiyaç ve taşıt gibi kredilerinizin yapılanması için direkt olarak banka şubesiyle görüşmeniz gerekecektir.

İş Bankası Kredi Yapılandırması

İş Bankası kredi yapılandırması yapmak için tercih edilen bir bankadır. Kredinizin borcunu ödemekte zorluk çekiyorsanız İş Bankası’nda ödeme sürenizi yani vadenizi uzatma fırsatınız bulunmaktadır. Güncel faiz oranlarını da içine alarak yeni bir yapılandırma sunan bu bankada, vade uzatıldığı için aylık ödeyeceğiniz tutar da azalacaktır. Bu sayede daha kolay bir ödeme planı karşınıza çıkacaktır. İş Bankası kredi yapılandırması hakkındaki bilgileri Müşteri Hizmetlerinden ve banka şubesinden vermektedir. Tabii en sağlıklı olanı direkt banka şubesiyle iletişime geçmektir.

Yapı Kredi Bankası’ndan Kredi Yapılandırma

Yapı Kredi Bankası kredi borcu yapılandırma hizmeti ile ödeyemediğiniz borçları yeniden düzenliyor. Borçlarınızı ödeyemeyip, faizlerini arttırmak yerine banka ile birebir görüşerek kendi durumunuza uygun bir program çıkartabilme şansınız bulunuyor. Kredi yapılandırma işlemini vadeyi arttırarak ve güncel faiz oranları ile yapan Yapı Kredi, bu işlemleri yalnızca bireysel bankacılık ile şubelerinde yapmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.