• AMERIKAN DOLARI
  32,5289
  % 0,22
 • € EURO
  34,6463
  % 0,27
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  40,5801
  % 0,50
 • ALTIN (TL/GR)
  2.499,86
  % 0,56
 • ÇEYREK ALTIN
  4.259,00
  % -0,50
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kart limiti arttırma yolları konusunda destek alabilmeniz için bankaların istediği birtakım koşullara sahip olmanız gerekmektedir. Kredi kartı limiti, kişinin şartları ve bankaya sunduğu bilgiler doğrultusunda belirlenen üst harcama limitidir. Borcunuzu düzenli ödemeniz halinde her ay harcanabilecek tutar kredi kartı limitinizdir. Günümüzde limit aşımı kullanıcılar açısından problem oluşturan durumlardan birisidir. Kullandığınız kartın limitinin yetersiz olduğu durumlarda limit yükseltme yolları aranabilir.

Kart limitini arttırmak için çalıştığınız bankaya otomatik limit arttırım talimatı verebilirsiniz. İlgili bankanın internet bankacılığı üzerinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz ödemelerinize bağlı olarak gerekli şartları sağlıyorsanız kredi kartı limitiniz yükseltilebilir. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından limitin belirlenmesinde birtakım kurallar bulunur. Kişinin sahip olduğu maaşının 4 katı kadar limit alabilmesi söz konusudur.

Günümüzde bankalar müşteri başvuruda bulunmadığı sürece bu işlemi gerçekleştirememektedir. Bankalara internet üzerinden, sms göndererek veya şubeye doğrudan başvurarak kredi kartı limitinizde istediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama

Kredi kartı limit takibi işleminizi birkaç yolu takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

 • İnternet Bankacılığı üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilgili bankanın bankacılık uygulamasına girmeniz gerekmektedir.
 • ATM’den sorgulama gerçekleştirdiğinizde kartınız ile ‘kart işlemleri’ menüsünden limiti öğrenebilirsiniz.
 • Telefon Bankacılığı üzerinden bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kart limitinizi takip edebilirsiniz.

Kredi kartıyla alakalı şu sorularınızın cevaplarını da inceleyebilirsiniz:

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti hesaplama işlemi yapılırken bankalar tarafından önemsenen nokta kredi notunuz ve geliriniz olmaktadır. Kredi notunuzun yüksek olması bankalar tarafından olumlu karşılanacaktır. Bu noktada kredi kartı limitiniz ile kredi notunuz doğru orantılı olmaktadır. Kredi notu düşük olan müşterilerin kredi alamama durumu bile olabilmektedir. Bankalar tarafından kredi notu incelenirken kişinin borcu ya da borçlar yüzünden yasal takipleri bulunup bulunmaması önemli olmaktadır. Ödeme alışkanlıkları, güncel kredi bulunup bulunmaması ve risk durumu dikkate alındıktan sonra bankalar tarafından kredi notu da incelenerek kart için limit belirlenmektedir. Bu noktada her bankanın belirlemiş olduğu limit değişiklik gösterebilir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu sorgulama gerçekleştirdiğinizde finansal hareketleriniz hakkında bilgi sahibi olursunuz. Kredi notunu, tüketicilerin borçlarını ödeme konusundaki disiplinlerini değerlendirme olarak nitelendirmek mümkündür. Geçmiş kredi ve kredi hesaplarınız üzerinden hesaplanan kredi notunuz yüksek olduğu sürece daha uygun faiz oranlarıyla kredi alma imkânınız bulunmaktadır.

E-devlet ile Kredi Notu Sorgulama

2019 yılına göre kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız e-devlet üzerinden işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Türkiye Bankalar Birliği tarafından ‘Risk Merkezi Raporu’nuzu ayda bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz olarak görüntüleyebilirsiniz. E-devlet üzerinden ulaşabileceğiniz bilgiler;

 • Bankalardan kullandığınız tüm krediler ve kredi kartı limitleri,
 • Borç bilgileriniz, ödenmemiş faiz ve komisyon bilgileri,
 • Sahip olunan bütün borçlar,
 • Son 10 yıl içerisinde banka veya diğer finansal kuruluşlar tarafından yasal takipteki bütün borçlardır.

Kimlik Numaranız ile Kredi Notunuzu Öğrenme

T.C kimlik numaranız ile kolaylıkla kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için herhangi bir sisteme kayıtlı olmanıza gerek olmadan göndereceğiniz ücretli kısa mesaj ile işleminizi gerçekleştirirsiniz. Bunun için kimlik numaranız boşluk ‘DOĞUM YILI’ yazıp 1122’ye gönderebilirsiniz. İşlem ücreti olarak 9 TL ödemeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma

Ziraat Bankası kredi kartı limiti yükseltme talebi için banka müşterilerine çeşitli kanallardan başvuru imkânı sunmaktadır. Köklü geçmişe sahip kurumlardan olan Ziraat Bankası müşterilerin kart limitleri için çözümler üretmektedir.

5.000 TL üzerinde kredi kartı limiti arttırmak istiyorsanız banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Eğer limit arttırma talebiniz 5.000 TL altında kalıyorsa farklı başvuru yollarını kullanarak banka ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak arttırma talebinde bulunabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı veya mobil şubeyi kullanarak kart limiti arttırma başvurusu yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak talebinizi bankaya iletebilirsiniz.

Aynı zamanda güncel limitinizi de sorgulamanız mümkündür. SMS, internet bankacılığı, ATM’ler ve müşteri hizmetlerinden kart limitinizi öğrenebilirsiniz. Eğer hızlı bir şekilde hizmetten yararlanmak istiyorsanız ‘KKLIMIT’ yazıp boşluk bırakarak kredi kartınızın son 6 rakamını yazmanız ve 4747’ye göndermeniz yeterlidir.

İş Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma

İş Bankası kredi kartı limiti yükseltme talebi için internet veya mobil bankacılığa giriş yaparak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ‘hızlı kart işlemleri’ menüsünden ‘limit arttırma’ kısmını seçerek hızlı bir şekilde kart limitinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda İş Bankası müşteri hizmetlerini de arayabilir, talebinizi iletebilirsiniz. Doğrudan İş Bankası şubesine giderek de işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hizmetten yararlanabilmek için kredi kartı borçlarınızın düzenli ödenmiş olmasına ve son dönemde kartınızı aktif kullanıp kullanmadığınıza banka tarafından dikkat edilecektir.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma

Yapı Kredi Bankası kredi kartı limiti yükseltme talebi için bankanın başvuru kanallarını kullanarak kolay bir şekilde limitinizi arttırabilirsiniz. Yapı Kredi internet bankacılığı ve mobil şubeyi kullanarak talebinizi iletebilirsiniz. Yapı Kredi Mobil şubeye giriş yaptıktan sonra ‘Kredi Kartı Limit Değişikliği’ adımlarını takip ederek işlem yapabilirsiniz. Bireysel internet şubesi üzerinden giriş yaptığınızda ise ‘Limit İşlemleri’ adımlarından güncel gelir belgeniz ve mesleki bilgilerinizi girerek talepte bulunabilirsiniz. SMS yolu ile limitinizi arttırmak istiyorsanız aralarında boşluk bulunacak şekilde sırasıyla ‘LIMIT’, kredi kartı numarasının son 6 hanesi ve aylık geliri yazarak 4411’e SMS göndermeniz yeterli olacaktır.

TEB Düzenli Limit Artış Talimatı

TEB kredi kartı limiti yükseltme talebi ile limit konusunda sıkıntı yaşamamanız adına banka düzenli limit arttırma hizmeti vermektedir. Sahip olduğunuz limitle ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız kredi kartınızın limitini TEB ile yükseltebilirsiniz. Bu şekilde kredi kartınızı taksitli olarak kullanabilir veya nakit para çekebilirsiniz. SMS yolu ile düzenli limit yükseltme talimatı vermek için ‘LIMIT’ yazarak 4616’ya göndermeniz gerekir. Banka tarafından yapılacak olan incelemeler sonucunda talebinizin uygun olup olmadığı kontrol edilecektir.

Vakıfbank Kredi Kartı Limiti Yükseltme

Vakıfbank kredi kartı limiti yükseltme talebi gerçekleştirdiğinizde kart limitinizi arttırarak yapacağınız alışverişlerde limit problemi yaşamazsınız. Bunun için Vakıfbank’a müracaat etmeniz gerekir. Vakıfbank müşteri hizmetlerini arayarak limit yükseltme talebi oluşturabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak Vakıfbank internet bankacılığı veya mobil şube aracılığı ile limit yükseltme başvurusu yapabileceğiniz gibi doğrudan size en yakın banka şubesine giderek müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda Vakıfbank müşterilerine otomatik limit attırma hizmeti de sunmaktadır. Böylelikle limitiniz banka tarafından düzenli olarak arttırılacaktır.

Akbank’tan Müşteri Limiti Hizmeti

Akbank kredi kartı limiti yükseltme talebi oluşturabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır. En kolay ve hızlı olan yöntem ise SMS ile başvurudur. Bunun için yapılması gereken ‘LIMIT’ yazarak kartınızın son 4 hanesi, aylık gelir, istediğiniz kredi kartı limiti bilgilerini kısa mesaj olarak 4566’ya göndermektir. Doğrudan Akbank şubesine gitmek de güvenilir yöntemler arasında yer almaktadır. Akbank, kullanıcılara yalnızca Akbank müşterilerine özel olarak Müşteri Limit ile hizmet vermektedir. Bunun için aranan şart ise kişinin birden fazla Akbank kartının bulunmasıdır. Bu uygulama ile birden fazla kredi kartına sahipseniz kartlarınızı tek bir kredi kartı limit sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.