• AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ALTIN (TL/GR)
  2.417,88
  % 0,36
 • ÇEYREK ALTIN
  3.955,00
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  2212785,736
  % 1,39
 • ETHEREUM/TL
  119886
  % -2,22

Kaç Tane İhtiyaç Kredisi Kullanabilirim?

Kaç Tane İhtiyaç Kredisi Kullanabilirim?

Tüketiciler, uzun vade oranlarına sahip kredileri kullandıktan sonra, taksit ödemelerine devam ederken, yeni bir kredi başvurusunda bulunmayı da düşünebilirler. Bu durum oldukça sık yaşanan bir şeydir ve önünde hukuki bir engel de bulunmamaktadır. Bundan dolayı, gerekli şartların sağlanması ve bazı prosedürlerin sağlanması halinde birden fazla ihtiyaç kredisi veya farklı kredi türlerinin alınmasında bir engel bulunmaz.

Birden Fazla Kredi İçin Nasıl Karar Verilir?

Tüketicinin kullanmak istediği kredilerden doğacak olan geri ödeme taksitlerini karşılayabilecek bir gelire sahip olması ve işsiz kalması gibi bir durumda ise kredi taksit ödemelerini devam edeceği süreç boyunca, işsizlik ödeneğinden faydalanabilmesi için SGK prim ödemelerinin yatırılmış olması, bankaların birden fazla kredi vermesi açısında oldukça önem taşır.

BBDK mevzuatı gereğince, tüketicilere tahsis edilen kredilerin, gelirlerinin %70’ ini oluşturmaması gereklidir. Ancak bankaların uygulamaları bu oranın %50’ ye kadar olmasına imkân tanır. Yani tüketicinin aylık gelirinin %50’ si bankaya kredi taksit ödemesi olarak aktarılır. Böyle bir durumda tüketicinin kaç tane kredi kullanabileceği aylık gelirine, kullanmak istenilen tüm kredilerin toplam miktarına ve toplam vadeye bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Ayrıca findeks kredi puanı öğrenme bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Borç Transfer Kredisi

Birden fazla kredi almış olan, yani birden fazla bankaya borcu bulunan tüketiciler, borç transferi yöntemi ile, tek bir bankaya borçlu hale gelebilirler. Bu sayede, tek bir kredi ödemesi yapılırmış gibi, yeni bir kredi başvurusu da yapılabilir. Böyle bir durumda borç hacminde ciddi bir artış olacağından, hesaplamanın oldukça dikkatli yapılması gereklidir. Herkes için uygun ve mantıklı olmasa da, bazı kişiler için, içerisinde bulundukları durumlar gereğince, borç transferi kredisi kullanılabilir bir yöntemdir.

Bu kredi kapsamında, mevcut olan tüm borçlar, tüketici adına başvuru yapılmış olan banka tarafınca diğer bankalara ödenir. Böylelikle söz konusu bankalara olan borçlar kapanır ve kredi taksit ödemelerinin tek bir bankaya yapılması sağlanır.

İkinci Bir Kredi Alabilmek İçin Hangi Şartlara Sahip Olmak Gereklidir?

Tüketicini almış olduğu kredinin geri ödeme taksitleri devam ederken, ikinci bir ihtiyaç kredisi alabilmesi için öncelikle bankaya başvurması gereklidir. Bankalar genel anlamda, müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, ikinci kredi imkanını da sağlarlar. Fakat bunun için en önemli ve en temel koşul, çekilen ilk kredinin geri ödeme taksitlerinin düzenli ve eksiksiz bir şekilde ödenmiş olmasıdır. Diğer bir koşul ise, çekilecek olan ikinci kredinin geri ödemelerinin düzenli ve eksiksiz yapılacağının ekonomik olarak ispatlanmasıdır.  Kira geliri ya da aylık maaş miktarı, alınacak ikinci krediyi karşılayacak bir düzeyde olmalıdır.

Bankadan ikinci kredinin alınabilmesi için, iki krediye ait aylık ödeme tutarının, aylık gelirin %50’ sini aşmaması gereklidir. Aksi takdirde, gerekli şartlar sağlanmamış olur ve ikinci kredi çekilemez. Yani genel tabiri ile, çekilecek olan kredinin aylık geri ödeme taksitleri, mevcut maaş miktarı ile doğru orantılı olmalıdır.

Bu alanda unutulmaması gereken bir diğer husus ise, kredi notudur. Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunun orta ya da yüksek bir seviyede olması gereklidir. Birçok banka, düşük bir kredi notuna sahip olan kişilere kredi verme konusunda çekingen davranırlar. Bundan dolayı kredi notunun yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Bu oran sağlandığı takdirde, ikinci ve hatta üçüncü kredi bile çekilebilir.

Banka kredi puanı nasıl yükselir? Yazımızdan bakabilirsiniz.

İkinci Kredi Aynı Bankadan Çekilebilir mi?

Genel olarak bakıldığında, çekilecek olan ikinci ihtiyaç kredisi ya da farklı bir kredinin aynı bankadan alınma zorunluluğu bulunmuyor. Fakat, ödeme kolaylığı, müşteri ilişkileri açısından aynı bankadan kredi almak, birçok açıdan avantajlı ve kolay olacaktır. Ayrıca bankanın dahili müşterisi olunduğu için, kişiye özel fırsatlardan yararlanmak ta mümkün olabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.