• AMERIKAN DOLARI
  32,6641
  % 1,20
 • € EURO
  34,9094
  % 0,00
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5440
  % 0,72
 • ALTIN (TL/GR)
  2.430,40
  % 1,66
 • ÇEYREK ALTIN
  3.915,00
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  2190780,160
  % 0,39
 • ETHEREUM/TL
  114947
  % 1,55

Fon Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar?

Fon Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar?

Fon hesabı kişilerin karısı oldukları bankalardaki mevduat hesaplarında bulunan paraların değerlendirmek amacıyla alım – satım gibi işlemlerde kullanılması durumudur. Fon hesapları kişilerin müşterisi olduğu bankalarda bulunan mevduat hesabına bağlı olarak işlem görür. Fon hesaplarının çalışma prensibi ise genellikle bankaya verilen emirlerle gerçekleşir. Dolayısıyla kişinin mevduat hesabına bağlı olan fon hesabında para bulunması durumunda fon alım satım işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmiş olur. Satış işlemlerinde de işimin mevduat hesabına bağlı olan fon hesabındaki para otomatik olarak çekilir. Kişi bir bankada mevduat hesabına bağlı olan bir fon hesabı açmadan fon alım – satım işlemleri yapamaz. Ayrıca bankalar içinde fon alım işlemleri en kazançlı insanların başında gelmektedir.

Ayrıca findeks kredi notu öğrenme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

Fon hesabı kişilerin banka hesaplarındaki mevduatların değerlendirilmesi ve bu yolla kişilerin kazanç sağlaması için var olan bir finans aracıdır. Kişiler bir bankada mevduat hesabına bağlı olarak bir fon hesabı açarak iyi kazançlar elde edebilir. Ayrıca konu hesabının yalnızca TL cinsinden olmasına gerek yoktur. Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kişiler bankalardan altın veya döviz cinsi finansal değerler üzerine de fon hesabı açabilir. Fon hesabının bankadaki mevduat hesabına bağlı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Her Bankada Fon Hesabı Açılır Mı?

Her banka üzerinden fon hesabı açtırmak gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bazı bankalarda fon hesabı açmak mümkün değildir. Dolayısıyla mevduat hesabınıza bağlı olarak bir fon hesabı açmak için önce bankaların hesabı açıp açmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Bankalarla iletişime geçmenizin ardından hangi bankanın sizin için daha karlı bir seçenek olacağına karar vermelisiniz. Bankacılık sektöründe 17 türde yatırım fonu bulunmaktadır. A tipi likit fon, B tipi likit fona göre daha riskli olarak sayılmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılarda genellikle daha az risk istediği için B tipi likit fona yönelmektedir. Fakat kullanıcıların ortadaki risk oranıyla doğru orantılı olarak A tipi fonun B tipi likit fona göre daha çok kazanç getirme olasılığı bulunduğunu da unutmaması gerekir.

Fon Hesabı Nasıl Açılır?

Fon hesabı açmak için bankaların çağrı merkezleri ile iletişime geçilebilir. Çağrı merkezinde bireysel müşteri temsilcileri ile yapacağınız görüşme esnasında fon hesabı açmak istediğiniz iletebilir ve fon hesabınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca doğrudan şubeye müracaat ederek de fon hesabı açabilirsiniz. Fon hesabı açmak için müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığını ya da mobil bankacılık hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hususta en kolay yöntem müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığını ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanmaktır. Fon hesabınıza açtıktan sonra ATM’ler üzerinden de alım – satım işlemlerini takip edebilir ve talimat verebilirsiniz.

EFT işlem saatleri hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir?

Yatırım fonlarının türleri çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Fakat yatırım fonları genellikle 4 grupta incelenmektedir. Söz konusu olan bu 4 grup; az riskli, orta riskli, çok riskli ve yüksek riskli olarak ele alınmaktadır. Dolayısıyla yatırım fonu hesabı kullanıcılarının öncelikle fon alım – satım işlemlerini hangi lise düzeyinde yapacağına karar vermesi gerekmektedir. Fon hesabı kullanıcıları hangi düzeyde risk almak istediğine karar verdikten sonra bu dört gruba göre belirlenen yatırım fonu çeşitlerinden kendilerince en mantıklı ve en karlı olanı seçebilir.

Fon Hesabı Alım – Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Fon hesabınızdan alım – satım işlemleri yapmak için kullanabileceğiniz araçlar oldukça kapsamlıdır. Fon hesabı alım satım işlemleri için ATM’ler, müşterisi olduğunuz bankanın çağrı merkezleri, internet bankacılığı ya da müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılık uygulaması kullanılabilir.

Dijital bankacılık nedir? Hakkında ayrıntılar yazımızdadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.