Dijital Bankacılık, herhangi bir fiziki şubeye bağlı olmadan dijital kanallardan tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz yeni bir bankacılık deneyimi olarak karşımıza çıkıyor. Dijital kanallarda hesap işlemleri, para transferi, kredi kartı işlemleri, kredi kullanımı, fatura ve kurum ödemeleri, döviz, fon ve hisse senedi birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Bu nedenle banka şubelerinde sıra beklemeye, çağrı merkeziyle görüşmenize gerek kalmadan birçok işleminizi anında gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dijital kanalları kullanan banka müşterilerinden herhangi bir masraf alınmıyor.

Dijital kanallarda şube ve diğer masraflar olmadığı için bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti ve para transferi gibi işlemlerden herhangi bir ücret talep etmiyor. Müşterilere uygun faiz oranları ve kampanyalar sunularak dijital kanalların kullanımını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu konuda birçok banka dijital kanalların hızlı gelişimine uyum sağlamak ve bankacılık sistemini dijitale taşımak adına ciddi yatırım yapıyorlar. Dijital Bankacılık alanındaki bankaları sıralayacak olursak;

İnternet ve mobil cihaz kullanımının artmasıyla beraber dijital kanallarda yapılan bankacılık işlemlerinin adetleri de artış gösteriyor. Mobil uygulamaların sürekli bu doğrultuda geliştiriliyor olması bankacılığa yeni bir boyut kazandırıyor.

Yeni nesil ödeme sistemleri ve giyilebilir teknolojiler ile kredi kartı veya banka kartınızı cüzdanınız da taşımanıza gerek kalmıyor. Kart bilgilerinizi kimseyle paylaşmadan temassız bir şekilde ödeme yapabiliyor, QR kod ile atm den para çekebiliyorsunuz. EFT, Virman gibi bankacılık terimleri internet ve mobil kanallarda müşterilere daha sade ve anlaşılır bir dilde anlatılırken sosyal medya kanalları üzerinden para gönderebiliyor veya bir banka müşterisi olmasanız bile P2P yöntemleri ile para çekebiliyorsunuz.

Bu kadar hızlı gelişen bir bankacılık sisteminde hiç şüphesiz ki en çok işlem mobil cihazlar üzerinden yapılacak. Mobil cihazları ise giyilebilir teknolojiler takip edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız.