• AMERIKAN DOLARI
  32,8395
  % 0,03
 • € EURO
  35,1986
  % 0,10
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5929
  % -0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  2.453,23
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  4.025,00
  % -0,34
 • BITCOIN/TL
  2044009,284
  % -3,26
 • ETHEREUM/TL
  110806
  % -3,82

Dijital Bankacılıkta İnsan Dokunuşu Neden Önemli?

Dijital Bankacılıkta İnsan Dokunuşu Neden Önemli?

1. Dijital Bankacılık Avantajları

dijital_bankacilikBankacılık ve Finans sektörü Türkiye’de teknolojik yatırım alanında en öncü sektörlerin başında geliyor. Bankaların yapmış olduğu bu teknolojik yatırımların sonucunda müşterilere inovatif hizmet sunma imkânı doğmuş oluyor. Önce internet bankacılığıyla dijital ortama aktarılan şubesiz bankacılık anlayışı mobil cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla dijital kullanımını arttırmış oluyor.
Türkiye’de dijital bankacılık hizmeti, şubesi olan bankaların dijital kanallarda hizmet vermesiyle veya hiç şubesi olmayan sadece dijital kanallarla hizmet veren bankacılık sistemleriyle oluyor. Dijital bankacılık müşterilerin yeni nesil bankacılık sistemini tercih etmesi ve sürekli müşteri olarak kalması amacıyla birçok farklı avantaj sunmaktadır. Şubesiz bankacılıkta şubenin kirası, çalışan sayısı masrafları, temizlik, elektrik masrafları gibi giderlerin daha az olması nedeniyle bu bankacılık kanallarında müşterilere daha avantajlı hizmet seçenekleri sunma olanağı doğmuş oluyor. Örneğin hesap işletim ücreti alınmıyor, kredilerde daha düşük faiz oranları uygulanıyor, vadeli hesaplarda faiz oranı daha yüksek oluyor. Dijital bankacılık müşterilerin bankacılık işlemleri için fiziksel olarak şubede bulunmalarını gerektirmeden ve banka açılış saatleri sürelerine bağlı kalmadan 7/24 hizmet verebilme ayrıcalığına sahip oluyor. Böylelikle müşterilerine dijital bankacılığı tercih edip sürekli müşteri olarak kalmaları için alışılmış bankacılık sisteminden daha fazla avantaj sağlamış oluyor.

2. Dijital Bankacılıkta İnsan Dokunuşunun Faydası

Yukarıda belirtilen dijital bankacılığın müşterisine sağladığı faydalar çerçevesinde düşününce tüm bu avantajlara rağmen halen şubeli bankacılık hizmetinde kopamayan müşterilerin olduğunu görüyoruz. Dijital platformdaki bankacılık hizmetini kullanma deneyimine sahip müşterilerin bile bazı durumlarda bankacılıkta insan dokunuşuna ihtiyaç duyması olasıdır. Çünkü bankacılık hizmetleri başlı başına karmaşık ve anlaşılması güç uygulamalar içerirken kullanıcıların hata yapma olasılığı çok yüksek bulunuyor. Ne kadar kullanıcı dostu ara yüzlerine sahip dijital uygulamalar olsa da kullanıcıların çoğu soru sormak istediğinde insan dokunuşuna ihtiyaç duyabiliyor. Bu nedenlerden dolayı çoğu dijital bankacılık hizmeti canlı destek gibi hizmetler sunmaya başlamış durumdadır. Bankacılık sistemleri zor ve karmaşıkken müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla dijital bankacılıkta insan dokunuşunun önemi artmaktadır. Dolayısıyla yeni nesil bankacılık dijital kanallar ve insan dokunuşunun birleşimini hedeflemektedir.

twitter follower kaufen

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.