• AMERIKAN DOLARI
  32,8905
  % 0,20
 • € EURO
  35,2860
  % 0,37
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,6592
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  2.461,67
  % 0,46
 • ÇEYREK ALTIN
  4.031,00
  % -0,44
 • BITCOIN/TL
  2056136,202
  % -2,70
 • ETHEREUM/TL
  111177
  % -3,48

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Engelli maaşına kredi verilmesi son yıllarda engelli vatandaşlar için devletin ve özel bankaların sunduğu hizmetlerden birisidir. Engelli vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmeleri, hayallerine kavuşabilmeleri ve borçlarını ödeyebilmeleri için devlet ve bankalar çalışmalar yapmıştır. Engelli maaşına kredi bu hizmet ve çalışmalardan birisidir. Engel durumları belgelenmiş kişiler engel durumlarına ve seviyelerine bağlı olarak devletten maaş hizmeti alırlar. Ayrıca yine engel durumlarına bağlı olarak birçok kolaylıktan yararlanırlar; kredi de bunlardan biridir. Ayrıca şu kredi türlerine de bakabilirsiniz:

Engelliler İçin Kredi Hizmeti

Engelli maaşı üzerinden kredi çekebilmek için yukarıda belirttiğimiz gibi engel durumunuzun sağlık raporları ile belgelenmiş olması gerekir. Devlet size bu raporlarla engelli maaşı bağlar. Bu maaş üzerinden de kamu ve katılım bankalarından kredi çekme fırsatınız olur. Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bank devlete bağlı olan bankalardır. Bu bankalardan kredi çekmek diğer özel bankalara nazaran daha rahat olacaktır. Bu bankaların haricinde bahsedeceğimiz diğer bankalar da engelli vatandaşların hayata atılması ve ihtiyaçlarını rahatça karşılamaları için onları her konuda destekler ve uygunluk durumuna göre kredi verir.

Tüm bu bankaların engellilere kredi, kredi kartı gibi hizmetler sağlamasında devletin payı oldukça büyüktür. Engellilere maaş ve kredi fırsatları devletin teşvik ve destekleri ile olmaktadır. Düzenli ve belgeli maaş sahibi iseniz ve ödemelerinizi de düzenli yapıyorsanız kredi fırsatlarından yararlanma şansınız yüksek diyebiliriz. Ayrıca hiçbir bankanın özellikle engelliler için uyguladığı bir kredi hizmeti bulunmaz. Düzenli geliri olan ve ödemesi olan herkesi aynı sınıfta kabul eder.

Engelli Maaşı Üzerinden Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaşların kredi alabilmeleri için belli şartlara uygun olmaları ve belli koşulları gerçekleştirebilmeleri gerekmektedir. Bu şart ve koşullar:

 • Kredi çekmek isteyen bireyin mutlaka 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Engel durumunuzun sağlık raporu olarak belgelenmiş olması ve devletten engelli maaşı alıyor olmanız gerekir.
 • Kredi çekebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı bulunur.
 • Engelli vatandaşlardan da kredi çekebilmek için kredi notu şartı aranmaktadır. Kredi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olması gereklidir.
 • Aldığınız engelli maaşının miktarı da kredi çekmeniz için önem taşımaktadır.
 • Eğer aldığınız engelli maaşı haricinde de çalışıyorsanız ve bir gelir sahibiyseniz de bunları bankayla paylaşmanız gerekmektedir.
 • Maaşınız üzerinde herhangi bir haciz olmaması gerekir.
 • Zihinsel engelli vatandaşlar için kredi çekme isteği olumsuz yanıt verecektir.
 • 2022 engelli maaşı üzerinden kredi çekmek isteyen vatandaşların ise 2022 aylığı alıyor olmaları ve bu engelli durumunun tüm şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor. Uygun olursa aylık 300 TL ödeyebilecek şekilde 2022 emekli maaşı kredisi çekebilirler.

2022 Engelli Maaşı Alanlara Kredi

2022 engelli maaşı üzerinden kredi alma imkânı bulunmaktadır. Belli bir engele sahip olan ve bunun devlet tarafından belgelenmesi sizleri 2022 engelli maaşı alma hakkına sahip yapar. Bunun için en az %40 engelinizin bulunması gerekir. Ayrıca bu maaşı alabilmek için 84 yaşından küçük olmanız gerekir. 2022 engellilik şartına uymak için bir kişi ya da birileri tarafından bakımınızın yapılıyor olması, başka bir gelire sahip olmamak ve muhtaçlık sınırının altında olmak gerekiyor. Tüm bu şartlara uyuyorsanız devlet size 2022 aylığı verir ve bu durumda size sunulan kredilerden de faydalanabilirsiniz. Verilecek krediler üç ayda bir verilen bu maaşların 10 katı olarak hesaplanır ve engelli vatandaşlar için ayda 300 TL ödeyebilecek olarak hesaplanarak verilir. Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Yapı Kredi Bankası gibi bankalar bu kredi hizmetini sağlar.

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Engel sahibi vatandaşlara kredi veren bankalar tarafından aranan en büyük şey düzenli bir gelire sahip olmak ve kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu yüzden daha önce de söylediğimiz gibi engelli maaşınız haricinde bir geliriniz varsa bunu belirtmeniz kredi almak için sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bu bankalar engelli vatandaşlara genel olarak İhtiyaç Kredisi başlığı altında kredi hizmeti sağlarlar. İhtiyaç kredisi çok kapsamlı bir kredi türüdür. Evlilik, eğitim, tatil, borç ödeme ya da bunlar gibi her türlü ihtiyacınız için bu krediye başvurabilirsiniz. Ayrıca birçok banka Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi gibi türlerde de engelli vatandaşlara hizmet sağlıyor. Gelin engelli maaşına kredi veren bankalara bir göz atalım.

Ziraat Bankası Engelli Maaşı Üzerinden Kredi Veriyor!

Engellilere kredi veren Ziraat Bankası, engelli vatandaşlara her konuda destek olmak için hem engelli vatandaşların kendisine hem de engelli birey çalıştıran şirketlere kredi hizmeti sunmaktadır. ‘Engelsiz Destek Kredisi’ başlığı altında engelli bireylerin iş hayatlarında ve özel hayatlarında kolaylıklara sahip olmasını hedefliyor. Ayrıca Ziraat Bankası’nın verdiği krediler yalnızca engel sahibi bireyler değil, eşleri ve varsa 18 yaşından küçük çocuklarının da kullanma şansı olan kredilerdir. Bireysel Emeklilik projelerinde de engelli vatandaşlara yer ayıran Ziraat Bankası, engelli vatandaşların her zaman yanında olmayı planlıyor

Akbank’tan Engelli Vatandaşlara Kredi Hizmeti

Akbank engelsiz kredi fırsatları ile engelli vatandaşlara hayat boyu kredi imkânı sunuyor. Engelli maaşına kredi veren bir banka olan Akbank, engelli bireylere sınırsız bankacılık hizmetleriyle destek oluyor. Acil nakit ihtiyaçları ve bireysel tüm ihtiyaçları ile oldukça düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanları sağlıyor. Engelli vatandaşların zorluk çekmemesi için kolay ödeme olanakları da bu bankada sağlanmaktadır.

PTT Engelli Kredisi

PTT Engelli Kredisi hizmeti sunmaktadır. Engelli maaşına kredi veren bankaların yanı sıra PTT’nin engellilere özel kredi ve destek hizmeti bulunmaktadır. PTT’nin sunduğu kredi hizmetinden yararlanabilmek için engelinizin kalıcı olması gerekir. Geçici engel durumlarında kredi verilmez. Diğer şartlar ise şunlardır:

 • Mutlaka devletten engelli maaşı alınması gerekmektedir.
 • Sağlık raporunun geçerliliği devam etmelidir.
 • Maaş bordrosu gösterilmelidir.
 • Kredi notunun kesinlikle düşük olmaması gerekmektedir.
 • Engelli maaşının ya da herhangi bir maaşın üzerinde herhangi bir haciz olmaması gerekir.

PTT’nin engelli vatandaşlara vereceği kredi aylık olarak devletten alınana maaşın yarısı şeklindedir.

Engellilere Kredi Kartı Hizmeti Var Mıdır?

Engellilere kredi kartı hizmeti de bankalar tarafından sağlanmaktadır. Devlet tarafından engelli maaşı alan vatandaşlar bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden kolayca yararlanırlar. Tabii kredi de olduğu gibi kredi kartında da kredi notunun düşük olmaması gereklidir. Bankaların sağladığı birçok çeşit kredi kartı bulunur. Bu kartlar arasından size en uygun olanı banka personeli ile birlikte seçebilirsiniz.

Engellilere Taşıt Kredisi Var Mıdır?

Engelliler için taşıt kredisi var mıdır sorusuna evet cevabını verebiliriz. Bazı bankalar engelli vatandaşlara da Taşıt/Araç Kredisi imkânı sunmaktadır. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası bu bankalar arasında olan ve engellilere kredi kolaylığı sağlayan bankalardır. Bankanın sizlerden istediği kredi şartlarına uyduğunuz sürece kredi başvurunuz olumlu olacaktır.

Vakıfbank Taşıt Kredisi (RESMİ SAYFA LİNKİ)

Engelli maaşı haricinde de bir geliriniz varsa bunu belirtmek taşıt kredisi almak için faydalı olacaktır. Yalnızca engelli maaşı üzerinden başvuru yaparsanız yeterli olmama ihtimali vardır. Tabii bunun en garanti yolu önce kredi çekmek istediğiniz bankayı belirlemek ve şubede personellerle durumunuz üzerinden kredi sorgulama yapmaktadır. Engelli maaşına kredi almak için sorgulama işlemlerini online olarak da aylık geliriniz ve çekmek istediğiniz tutarı girerek yapabilirsiniz. Engellilikle ilgili detayları ise şubeden ve telefondan almalısınız.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.