• AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  1938358,586
  % 3,10
 • ETHEREUM/TL
  104515
  % 3,55

Banka Kredi Puanı Neden Düşer?

Banka Kredi Puanı Neden Düşer?

Banka kredi notunun düşmesinin en temel sebeplerinden biri Kredi ödemelerindeki gecikmelerdir. Yani kredi veya kredi kartı ödemelerinin gecikmesi banka kredi puanınızı doğrudan olumsuz olarak. Bu hususta kişilerin kredi ya da kredi kartı borçlarını zamanında ödemesi önerilmektedir. Zira kredi ya da kredi kartı borcunuzu yalnızca bir gün gecikmeli olarak öderseniz bile ödemeniz sistemi geç ödeme olarak düşer. Bu da kredi notunuzda düşüşe sebep olur. Ayrıca mevcut kredi borçlarımız da dediğinize göre belirlenen üst kredi borç limitini açtığında kredi notunuz doğrudan olumsuz olarak etkilenir.

Ayrıca Amerikan Express kredi kartı bilgilerine de bakabilirsiniz.

Banka Kredi Puanının Düşmemesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Banka kredi notunun düşmemesi için öncelikle kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. Kredi ya da kredi kartı borcunuzun gecikmeye düşmesi banka kredi puanınız için oldukça olumsuz bir etkisi vardır. Ayrıca kredi kartı borçlarınızın sürekli olarak asgari tutarını ödemek de sizin için sakıncalı olabilir. Zira kredi kartınızın borcunun asgari tutarından geriye kalan borç tutarınız zamanlı birikebilir ve sonunda asgari tutardan geriye kalan ve biriken bu borç tutarını ödemekte zorluk çekebilirsiniz. Bu da borç limitinizin artmasına ve kredi puanınızın olumsuz olarak etkilenmesine sebep olur. Dolayısıyla kredi kartınızın dönem borcunu ödemeye özen göstermeniz sizin faydanıza olacaktır.

Banka Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükselmesi için kredi çalışmalarımızı sürdürmeye devam etmeniz gerekmektedir. Yani borçlarınız temizlikten sonra kredi notunuzun yükselmesini beklemek mantıksızdır. Yapmanız gereken tekrar kredi çalışmaları yürütmek ve zamanında ödemeler gerçekleştirmektir. Kredi ya da kredi kartını doğru bir şekilde kullanmanız ve ödemelerinizi düzenli olarak vaktinde yapmanız kredi notunu tekrar yükselmesi için önemlidir. Eğer bütün kredi borçlarını temizleyip düşük limitli kredi ya da kredi kartları kullanarak ve ödemelerinizi vaktinde gerçekleştirerek kredi çalışmaları yürütürseniz birkaç yıl içerisinde banka kredi puanınızın da yükselişe geçtiğini göreceksiniz. Bu hususta düşük limitli kredi kartları kullanmak ödeme kolaylığından ve bütçenizi yormayacağından dolayı kredi notunu yükseltmek için epey etkili bir yöntem olabilir.

Akbank Axess kredi kartı başvurusu hakkında detaylar yazımızdadır.

Kredi Puanı Nasıl Belirlenir?

Banka kredi puanı hesaplaması yapılırken bankalarla olan son 5 yıllık ilişkiniz göz önünde bulundurulur. Bu ilişki kapsamında kredi çalışmalarınız, borç ödeme performansınız, adınıza tanımlı krediler, mevcut borç durumunuz, borçlarımızın gelirinize oranı, kullandığınız krediler, kullanıp kapattığınız krediler, kredi kullanma yoğunluğumuz ve kredi kullandığını son tarih gibi etmenler göz önünde bulundurularak bir puanlama sistemi yapılır. Bu puanlama sistemi akabinde kişiler riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere 4 kategoride sınıflandırılır.

Banka Kredi Puanı Düşük Olması Kredi Başvurularını Etkiler Mi?

Banka kredi notunun düşük olması durumunda kredi ya da kredi kartı başvurularınızın olumsuz olarak değerlendirilmesi yüksek ihtimaldir. Zira sizin kredi puanınız bir nevi sizin kredi çalışmalarındaki performansınızı nitelemektedir. Dolayısıyla bankalar müşterilerine kredi verirken müşterilerinin kredi performanslarını değerlendirmekte ve buna göre karar vermektedir. Yapılan kredi notu hesaplaması akabinde eğer kredi notunuz 900 puandan düşükse bankalara yapacağınız kredi ya da kredi kartı başvurularının olumlu olarak değerlendirilmesi epey zor bir ihtimal olarak görülmektedir. Eğer banka kredi puanınız 1200 puandan yüksekse bu hususta yapacağınız kredi ya da kredi kartı başvurularının olumlu olarak değerlendirilmesi ihtimali ise çok yüksektir.

Merak edilen yeni nesil mobil cüzdan faspay hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.