• AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ATM ile Kartsız Para Transferi Nasıl Yapılır?

ATM ile Kartsız Para Transferi Nasıl Yapılır?

ATM’ler üzerinden kart olmadan para transferi günümüzde bankaların en sık verdiği hizmetlerdendir. Bütün finansal işlemlerin gerçekleştirildiği kurumlar haline gelen bankalar; ödemeler, para transferleri ve maaş işlemlerine kadar hizmet vermektedir. En sık kullanılan özellikler arasında para transferi yer almaktadır. Mobil uygulama, şube veya ATM’ler üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Kısa süreler içerisinde para transferi gerçekleştirebileceğiniz bankalar, ATM ile kartsız para transferi yapmaya da imkân vererek işlemi zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Banka kartınız bulunmuyorsa ATM’ler aracılığı ile kart kullanmadan para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’den yapabileceğiniz diğer işlemlerle alakalı bazı yazılarımız:

TEB ATM Döviz Yatırma
ATM’nin Yuttuğu Kart Nasıl Geri Alınır?
D-Smart Borcunu ATM’den Ödeme
ATM’den IBAN’a Para Yatırma
En Yakın QNB Finansbank ATM Nerede?

İban Numarası ile ATM’den Para Yatırma

ATM’den ibanla para gönderme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle parayı göndereceğiniz kişinin de iban numarasını bilmeniz gerekmektedir. İban numarası ile bankadaki her müşterinin hesap numarası uluslararası düzeyde tanımlanmış olmaktadır. Bu sayede para transferlerinin kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılması sağlanmış olur. Bu numara kullanılmazsa işlemin doğruluğundan emin olmak zorlaşır. ATM’den işlemi gerçekleştirirken hatalı iban numarası tuşlamanız halinde hatayı düzeltmek için zaman ve para kaybı oluşacaktır. İşlemi ATM’den gerçekleştirirken ‘Kartsız İşlemler’ menüsünü kullanarak karşınıza gelecek olan ekranı takip etmeniz ve tutarı ve iban numarasını gerekli alana yazmanız yeterli olacaktır. İban numarası ve diğer bilgiler tekrar kontrol edildikten sonra işleminizi onaylayarak tamamlamış olacaksınız.

ATM’den Kartsız Havale Nasıl Yapılır?

ATM ile kart olmadan hesaplar arası para gönderimi yapmak için takip etmeniz gereken adımlar bulunmaktadır. Eğer banka kartınız bulunmuyorsa ya da işlemi gerçekleştirmek istediğiniz banka sizin değilse kartsız olarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımları şu şekildedir:

 • Öncelikle banka ATM’sine gittiğinizde işleminiz kartsız olacağı için ‘Giriş’ tuşuna basmalısınız.
 • Girişi tuşladıktan sonra karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Para gönderme’ veya ‘Para transferi’ seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.
 • Karşınıza gelecek olan ekranda havale işlemini gerçekleştirmeniz için IBAN bilgisi ve kendi T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra tutarı ve bilgileri girerek parayı yatırabilirsiniz.

Swift Para Transferi Ücretleri

Swift para çekme ve gönderme maliyetleri günümüzde bankadan bankaya değişebilmektedir. Swift, farklı iki ülkedeki bankalar arasında gerçekleştirilen uluslararası para transferi işlemidir. Bu ağın işleme şekli 3 farklı banka arasındadır. Farklı ülkeler arasında yapılan bir işlem olmasından dolayı yurt içinde yapılan işlemlere göre daha maliyetlidir. Banka şartlarına ve sisteme göre değişmekle birlikte ülkeler arasında 10 bin dolarlık bir para transferi gerçekleştirecekseniz 30-60 dolar arasında değişen ücretler ödemeniz mümkün olacaktır.

Kartsız Para Çekme (ATM)

Kart kullanmadan para çekme yöntemlerinde gelişen teknolojiyle seçeneklerin de arttığını görmekteyiz. Bazı bankaların verdiği hizmetler doğrultusunda ATM ile kartsız para transferi yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

1) QR Kod Kullanarak Para Çekme

QR kod ile para çekme yöntemini kullanmak istiyorsanız cep telefonunuza ilgili bankanın uygulamasını indirerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankanın mobil uygulamasına giriş gerçekleştirdikten sonra ana ekran üzerinde bulunan ‘Para Çek’ tuşunu kullanarak sizden istenen tutar ve bilgileri girmelisiniz. Daha sonra ATM üzerinde gördüğünüz QR kodu, mobil şube ekranında açık olan kameradan okutabilir ve paranızı alabilirsiniz. ‘Seçimi Hatırla’ seçeneğini de aktif hale getirdiğinizde bir sonraki işleminizde bilgileriniz hatırlanmış olacaktır.

2) Mobil İmza ile Para Çekme

Mobil imza ile para çekme yöntemini kullanacaksanız ilgili bankaların mobil uygulamalarına sahip olan müşterilerin ATM’lerde bulunan kartsız işlemler kısmını kullanarak işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

3) Biyokimlik Yöntemiyle Para Çekme

Kartsız para çekmenin bir diğer yolu ise Biyokimlik uygulamasıdır. Bu şekilde şifre kullanmadan işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için parmak damar haritası bilgilerinizi banka sistemine kaydettirmeniz gerekmektedir. Daha sonra parmak damar okuyuculu bankamatikler üzerinden paranızı çekebilirsiniz.

Akbank Kartsız Para Transferi

Akbank kart kullanmadan para yatırma ile sırasıyla takip edeceğiniz birtakım adımlar bulunmaktadır.

 • Öncelikle Akbank ATM’deki ‘Giriş’ tuşuna basmalısınız.
 • Daha sonra Kartsız İşlemler menüsünden ‘Hesaba Para Yatırma’ seçeneğini seçmeniz gerekir
 • Parayı yatıracak olan kişi, karşısına çıkan ekranda cep telefon numarasını tuşlamalıdır.
 • Para yatırılacak olan hesap numarası ve Şube Kodu girilerek işlem onaylanmalıdır.
 • Ekranda gelen bilgilerin doğruluğunda problem yoksa Evet seçeneği ile işleme devam edilir.
 • Para giriş bölmesi açıldığında, yatırılacak para buraya konut ve Tamam butonuna basılır.
 • ATM parayı aldıktan sonra yatırılan miktar için onaylama bekler.

Garanti Bankası Kartsız Para Yatırma

Garanti Bankası kart kullanmadan para yatırma seçeneğini kullanarak ATM’lerden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 2019 yılında belirlenen komisyon ücretleri doğrultusunda 500 TL ve altı için yapacağınız transfer işleminde 15,50 TL; bu tutarın üstü için yapacağınız işlemde ise 20 TL alınmaktadır. Günümüzde gittiğiniz çoğu yerde Garanti Bankası Paramatikleri’ni bulabilir; buradan kartlı ve kartsız işlemlerinizi kolaylıkla ve zaman kaybetmeden yapabilirsiniz.

 • IBAN numarası ile para yatırıyorsanız gün içerisinde 12.000 TL limit bulunur. Kartsız İşlemler kısmını seçerek Para Transferi butonuna tıklamanız daha sonra IBAN numarasını girmeniz gerekir.
 • Hesap numarası ile işlem yapıyorsanız Kartsız İşlemler menüsünden sırsıyla Para Yatırma>Transfer>Hesap Numarası şeklinde seçim yapmanız gerekmektedir. Gönderim yapacağınız hesap numarasını girdikten sonra işlemi onaylayarak tamamlayabilirsiniz.

Garanti QR Kod ile Para Çekme

Garanti Bankası’ndan dijital kod kullanarak para çekme hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle Garanti Cep ya da Garanti One mobil uygulamalarını indirmeniz gerekir. Garanti mobil şubeye giriş sağladıktan sonra sırasıyla İşlemler>Para Çekme olarak seçim yaparak paranızı çekeceğiniz hesabı seçmeniz gerekir. Daha sonra çekilecek tutarı yazarak ‘Şimdi Çek’ butonuna basmanız yeterli olacaktır. Aynı işlemi Garanti Bankası ATM’lerinden yapıyorsanız sırasıyla Giriş>Para Çekme>QR Kodu ile Para Çekme komutlarını takip etmeniz gerekmektedir. Karşınıza QR kod geldiğinde telefon ekranınızdan okutmanız gerekecektir. Garanti Bankası QR kod uygulamasını kullanarak bu şekilde dakikalar içerisinde paranızı çekmiş olacaksınız.

Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme

Ziraat Bankası kart kullanmadan para yatırma işlemini cep telefonunuz ile birlikte gerçekleştirmeniz gerekecektir. Öncelikle ATM’den Giriş tuşuna basmalısınız. Daha sonra açılacak ekran üzerinden ‘Hesaba Para Yatırma’ seçeneğine basarak parayı kendi hesabınıza mı başka birinin hesabına mı yatıracağınızı belirlemeniz gerekir. Başkasının hesabına olarak belirlediğinizde kimlik numaranızı yazarak işleme devam edebilirsiniz. İşlem sonunda lazım olacak olan SMS onayı için telefon numaranızı girmeniz gerekecektir. Daha sonra parayı göndereceğiniz kişinin hesap numarasını tuşlayarak giriş butonunu seçebilirsiniz. Karşınızdaki ekranda gönderdiğiniz kişinin bilgileri çıkacaktır, ”Devam” butonuna tıklayabilirsiniz. Yatırmak istenilen tutarı ekranda gösterilen şekilde para bölmesine yerleştirip giriş tuşuna bastığınızda işlem bilgilerinizi son kez kontrol ederek devam tuşuna basabilirsiniz. Bunun sonucunda cep telefonunuza onay için SMS ile şifte gelecektir. Bu şifreyi de girerek para yatırma işleminizi tamamlamış olursunuz. Daha sonra oluşabilecek olan herhangi bir soruna karşı işlem için makbuz da verilmektedir.

İş Bankası Kartsız Para Çekme

İş Bankası kart kullanmadan para çekme, İşCep bankacılık uygulaması ile bankamatiklerden kolayca halledilmektedir. Bunun için Karekod’la pare çekme yöntemini kullanabilirsiniz. İşCep’e giriş yaptıktan sonra sırasıyla Para Çekme>Karekod ile seçimi yaptıktan sonra kullanmak istediğiniz hesabı seçerek çekmek istediğiniz tutarı girmelisiniz. Daha sonra bankamatikten ‘9’ tuşuna basarak karşınıza çıkan Karekod’u uygulamada okutmanız gerekmektedir. Bu şekilde İş Bankası bankamatiklerinden ATM ile kartsız para transferi uygulaması ile paranızı hızlıca alabilirsiniz.

İş Bankası ile Bluetooth özelliğini kullanarak da para çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yine İşCep’e giriş yaptıktan sonra sırasıyla Para Çekme> Bluetooth şeklinde seçim yapmanız, hesap seçimi yaptıktan sonra ise tutar girmeniz gerekir. Daha sonra bankamatiklerde bulunan bluetooth etiketine telefonunuzu yaklaştırmanız yeterli olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.