• AMERIKAN DOLARI
  32,8940
  % 0,21
 • € EURO
  35,2937
  % 0,41
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,6976
  % 0,25
 • ALTIN (TL/GR)
  2.465,30
  % 0,61
 • ÇEYREK ALTIN
  4.032,00
  % -0,39
 • BITCOIN/TL
  2056103,182
  % -2,70
 • ETHEREUM/TL
  110903
  % -3,71

TEB Başvurum Nerede 2020 Detaylı Anlatım

TEB Başvurum Nerede 2020 Detaylı Anlatım

Bankalarda en çok yapılan başvurular arasında kart ve kredi başvuru işlemleri yer almaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra bu süreçler birçok aşamadan geçmekte ve süreçle ilgili gelişmeleri yakından takip etmek isteriz. Bankalara başvuru yaptığınızda süreçlerin genel olarak hangi aşamalardan geçtiğinden ve başvurum nerede sayfalarından nasıl bilgi alabileceğinizden kısaca bahsedeceğiz. Birçok banka kullanıcılarının başvurularını daha pratik ve hızlı bir şekilde takip edebilmeleri için bu işlemlerin dijital kanallardan yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Kredi ve Kart Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi ve kart başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi başvuru yapılan kanaldır. Sadece TC Kimlik numarası ile yapılan başvurularda müşteriye veya müşteri olmayan kişiye ait çok bir bilgi olmadığı için genel olarak bu başvuruların olumsuz sonuçlanma ihtimali fazladır. Bu nedenle kredi veya kart herhangi bir ürüne başvuru yapacağınız zaman bankalara kimlik gelir vb tüm bilgileri eksiksiz olarak iletmenizi tavsiye ediyoruz. Bu da müşteri kaydınızın banka sisteminde eksiksiz olarak yer alması gerektiği anlamına geliyor.

Banka sisteminde gerekli olan tüm bilgileriniz varsa kredi veya kart başvurunuzu internet veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz bir diğer nokta ise, aylık gelirinizle orantılı bir kredi veya kredi kartı limiti talep etmeniz olacaktır. Bankalarda bu noktada geliriniz ve giderlerinizi baz alarak ortalama ödeme gücünüzü hesaplayıp size buna göre bir limit tahsis edecektir. Kredi kartlarında unutulmaması gereken bir noktayı da hatırlatmak isteriz. LKS(Limit Kontrol Sistemi) olarak geçen ve BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından belirlenmiş yönetmeliklere göre tüm bankalarda yer alan toplam kart limitiniz, aylık gelirinizin maksimum 4 katına kadar olabilmektedir. Yani geliriniz aylık 5.000 TL ise tüm bankalardaki kart limitlerinizin toplamı 20.000 TL üzerinde olamaz.

Kredi ve Kart Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Kredi veya kart başvurunuzu yaptıktan sonra bu süreçler bankalarda tahsis departmanlarınca değerlendirilir. Burada birçok açıdan inceleme yapılmaktadır. İnceleme yapılan kriterlerden en önemli kriterlerden söz edecek olursak;

Kredi Notu : Tüm bankalarda yer alan ödeme alışkanlıklarınız(Düzenli veya düzensiz ödemeleriniz, bankalarda yer alan kart ve kredileriniz, finansal riskiniz vb.) baz alınır ve buna göre bir hesaplama yapılarak 0-1900 arasında bir puanınız olur. Bu puan Kredi Kayıt Bürosu kurumundan birçok bankaya sağlanmaktadır. Kredi ve kart başvurularınız da bu puan tüm bankalar için en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Tabi bu kriterlere ek olarak aşağıda da detaylarından söz ettiğimiz birçok farklı konu bulunmaktadır.

Aylık Net Geliriniz : Ürün başvurularında en önemli husulardan birisi de aylık net gelirinizdir. Bankalar size bir kart veya kredi vereceği zaman aylık gelir ve giderlerinizi baz alarak başvurunuzu olumlu veya olumsuz sonuçlandırmaktadır.

Ve yukarıdaki kriterlere benzer mesleğiniz, bir iş yerinde ne kadar süredir çalıştığınız, üzerinize kayıtlı bir mal varlığı olup olmadığı vb. daha birçok kriter de ele alınarak başvurunuz olumlu/olumsuz olarak sonuçlandırılır.

TEB Başvurum Nerede?

Başvurunuz değerlendirme aşamasındayken veya sonuçlandığında anlık olarak bundan haberdar olamayabiliriz. Bu noktada bankalara ait başvurum nerede sayfalarını kullanarak başvurunuzun ne durumda olduğunu anlık olarak takip edebilirsiniz. TEB Başvurum Nerede sayfası bu konuda sizde detaylı bilgi sağlamaktadır. TEB’den bir kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınızda buraya tıklayarak sizden istenen bilgileri doldurduğunuzda başvurunuzun sonucunu tüm detaylarıyla anında öğrenebilirsiniz. Kredi kartı veya banka kartınız size teslim edildikten sonra dijital kanallardan kartınıza şifre alabilirsiniz. Şifre işlemleriyle ilgili tüm detayları burada yer alan yazımızda ayrıca görebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.