• AMERIKAN DOLARI
  32,6644
  % 1,20
 • € EURO
  34,8964
  % -0,03
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,5496
  % 0,74
 • ALTIN (TL/GR)
  2.432,94
  % 1,77
 • ÇEYREK ALTIN
  3.922,00
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  2189864,297
  % 0,45
 • ETHEREUM/TL
  114871
  % 1,74

Kredi Borcunun Vergi Dairesine Devredilmesi

Kredi Borcunun Vergi Dairesine Devredilmesi

Ziraat Bankası internet bankacılığı sayfasının kredi borcu ödeme bölümünde bazen karşınıza bir uyarı çıkabilir. Bu uyarı size kredi borcunuzun vergi dairesine yönlendirildiğini söyleyecektir. Bu tür uyarılar KYK borcu olan kimseler için geçerlidir. Çünkü Kredi ve Yurtlar Kurumu kredilerinin bazı ödemeleri vergi dairelerinden yapılmaktadır.

Hangi Krediler Vergi Dairesine Yönlendirilir?

KYK kredileri, öğrencilerin öğrenim yaşamını kolaylaştırmak amacı ile verilen kredilerdir. Bunların da diğer krediler gibi zamanında ödenmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Geciken KYK Kredi taksitleri, krediyi kullanan kişileri zor durumda bırakmaktadır. Eğer ekranınızda KYK kredi borcu ödemesinin vergi dairesine yönlendirildiği yazılıysa bu, kredi taksitinizi geciktirdiğiniz anlamına gelmektedir.

Geciken taksit sayısı birden fazla olan KYK kredileri vergi dairesinden tahsil edilmektedir. Bu uygulama 2016 yılının Ağustos ayında yürürlüğe girmiştir. O günden beri, geciken KYK ödemeleri vergi dairelerinden yapılmaktadır.

KYK Borçlarının Vergi Dairesine Devredilmesi

KYK’dan alınan krediler öğrencilere borç olarak verilmektedir. Bu borçlar belli taksitler ile ödenmek zorundadır. Kredi kullanımı sırasında buna ait ödeme planı açıkça belirtilmektedir. Bu ödeme planına uymayan öğrencilerin borçları vergi dairesine aktarılmaktadır. Kredi ödeme sürecinde borçlarını hiç ödemeyen öğrenciler bulunmaktadır. Bununla birlikte borçlarını ödeyen ama aksatarak ödeme yapanlar da mevcuttur.

Bu sorunların yaşanmaması adına konuya vergi daireleri muhatap kılınmaktadır. Söz konusu olan borç, bireyin devlete olan borcudur. Bunun suistimal edilmesi yanlış bir tutumdur. Dolayısıyla vergi daireleri KYK borçlarını öğrencilerden tahsil etmek üzere görevlendirilmiştir.

Online Sistem ile Ödeme

KYK borcunuz varsa ve bunu geciktirmiş iseniz, vergi dairesine bizzat giderek ödemenizi yapabilirsiniz. Vergi daireleri hafta içi mesai saatleri arasında görev yapmaktadır. Fakat bilindiği gibi online sistemler çağımızda aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı ve basit biçimde ödeme yapılabilmektedir. Buradan hareketle geciken tüm KYK kredi borcu ödemelerinizi de online sistemlerden ödemeniz mümkündür.

KYK borç ödemeleri, KYK internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bunu sağlamak adına öncelikle KYK internet adresine girmek gerekecektir. Ardından da “Borç Ödeme” sekmesine tıklamanız yeterlidir. Burada kişisel bilgilerinizi girdikten sonra ödenmemiş olan tüm borçlarınızı görebilirsiniz. Borçlarınızı kredi kartı ile ödemeniz sağlanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait anlaşmalı bankalar ve hangi kartlar ile ödeme yapılabildiğine ait detaylar aşağıda belirtilmiştir.

ÖDEME YAPILABİLEN BANKALAR BANKA KARTI  KREDİ KARTI 
AKBANK T.A.Ş. x X
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş. X
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. X
ALTERNATİFBANK A.Ş. X
ANADOLUBANK A.Ş. x X
ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.
CITIBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş. x x
BURGAN BANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
FİNANSBANK A.Ş. x x
HSBC BANK A.Ş. x
ICBC TURKEY BANK A.Ş. x
ING BANK A.Ş. x x
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. x x
ODEA BANK A.Ş. x
ŞEKERBANK T.A.Ş. x
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. x x
TURKISHBANK A.Ş.
TURKLAND BANK A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. x
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. x
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. x x
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. x x
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. x x
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. x x
VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. x x
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.  (PTT)
YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.