• AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ALTIN (TL/GR)
  2.417,88
  % 0,36
 • ÇEYREK ALTIN
  3.955,00
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  2211765,291
  % 1,36
 • ETHEREUM/TL
  119858
  % -2,54

KOSGEB Laboratuvar Desteği Vermeye Devam Ediyor

KOSGEB Laboratuvar Desteği Vermeye Devam Ediyor

KOSGEB 2020 yılında da girişimcilere yeni destekler sunmayı planlıyor. 2020 yılında da devam edecek olan hibe desteklerinden faydalanabilmek için ve KOSGEB laboratuvar desteği gibi desteklerden faydalanabilmek için, bir takım başvuru ve kredi koşulları bulunmaktadır. KOSGEB kredisi almak isteyen girişimci kişilerin, belirlenen şartları sağlamaları sonucunda, istedikleri geri ödemesiz kredi seçeneğinden faydalanabilirler.

Ayrıca dükkan açmak için KOSGEB desteği bilgilerine yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, yani halk diliyle KOSGEB, Türkiye içerisindeki, küçük ve orta ölçekli olan işletmelerin ekonomik açıdan rolünü ve etkinliğini arttırmak, rekabet alanındaki güçlerini arttırmak ve sanayi üzerinde bulunan entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun bir biçimde gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş olan bir kamu kurumudur.

KOSGEB Laboratuvar Desteği Nedir?

KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri Desteği, mevcut işletmelerin ürün ve hizmet standartlarını geliştirmek amacı ile, yaptıracakları laboratuvar analiz testlerinin masraflarına maddi anlamda destek olabilmek için uygulanmaktadır. KOSGEB veriş olduğu bu desteği, bünyesinde barındırdığı 11 adet laboratuvar ile sağlamaktadır. Ayrıca bu destek kapsamında, işletmelerin kalitelerinin arttırılması, yurt dışındaki firmalar ile rekabet sağlanması ve birçok farklı ürünün, ülkemiz sınırları içerisinde de üretiminin sağlanabilmesi için teknik destek de sağlanır.

Laboratuvar Desteği Kapsamındaki Giderler

KOSGEB laboratuvar desteği ile, işletmelerin, kamu kuruluşları ya da üniversitelere ait laboratuvarlardan alacakları analiz, test, kontrol ve kalibrasyon hizmetleri ile yurt içi ve yurt dışı laboratuvarlarda akredite olunan test, analiz ve kalibrasyon gibi konularda, alınacak olan hizmet giderlerine destek sağlanmaktadır.

Ayrıca, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş olan kuruluşlardan akredite oldukları konularda alacakları Laboratuvar Akreditasyon Belgeleri’ ne ilişkin olan giderlere de destek verilmektedir.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KSOGEB’ ten faizsiz kredi seçeneğinden faydalanmak isteyen girişimcilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • KOSGEB tarafından verilen, uygulamalı eğitim desteğini ya da iş kurma danışmanlığı eğitimini almış olmak
 • Kurum tarafından, üniversite içerisinde yer alan genç girişimci geliştirme programına, katılıp mezun olanlar.

Ayrıca İŞGEM kapsamında yer alan girişimcilerden 1 sene içerisinde işletme açmış olan kişiler de KOSGEB kredi seçeneklerinden faydalanma hakkına sahiptirler.

KOSGEB Kredisi’ ne Kimler Başvuru Yapabilir?

Küçük ya da orta ölçekli iş kurmak isteyen girişimci kişiler, yerine getirilmesi gereken şartları sağladıkları takdirde bu krediden faydalanmaya hak kazanırlar. Yapılan başvuru sonrasında KOSGEB yetkilileri tarafından bir değerlendirme yapılır ve bu değerlendirmenin sonucu olumlu ya da olumsuz olarak kişiye iletilir.

KOSGEB kredi desteğinden faydalanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • İŞGEM kapsamında yer alan girişimcilerden, 1 yıl içinde, küçük ya da orta ölçekli işletme kurmuş olanlar.
 • Kurum tarafından verilen iş kurma danışmanlığı eğitimin ya da uygulamalı olarak verilen eğitim desteğini alan kişiler.
 • Kurum tarafından, üniversite kapsamında yer alan Genç Girişimci Programı’ na katılarak mezun olanlar.

Vakıfbank KOSGEB kredileri ile ilgili ayrıntılar yazımız içerisindedir.

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Küçük ya da orta ölçekli bir işyeri kurabilmek için ya da KOSGEB laboratuvar desteği gibi, KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen girişimciler, hayat geçirmek istedikleri projenin, KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alıp almadığının öğrenilmesi gereklidir. Şayet iş kurmak istenilen sektör KOSGEB tarafından desteklenmiyor ise, ihtiyaç duyulan destek kredisi verilmeyecektir. Bunu öğrenebilmek için sunulan KOSGEB “nace” kodları bulunur. İş kurulacak olan sektör bu kodlar içerisinde yer almıyor ise, kredi alınamaz.

KOSGEB destekleri için gerekli olan evraklar ve belgelerden birkaçı şunlardır;

 • Belirtilen zaman dilimleri içerisinde, destek programlarına başvuru yapılmalıdır.
 • Destek programı kapsamında KOSGEB tarafından istenilen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gereklidir.
 • Aynı destek programa 3 kez başvurup ret sonucu almamış olmak.
YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.