• AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ALTIN (TL/GR)
  2.417,88
  % 0,36
 • ÇEYREK ALTIN
  3.955,00
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  2210849,698
  % 1,30
 • ETHEREUM/TL
  119849
  % -2,44

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA bireysel emeklilik iptali için internet ya da cep şubesine giriş yapmanız ve sözleşmeden ayrılma adını takip etmeniz gerekmektedir. Kişiler dilerse bulundukları yerden 444 9 336 hatlı çağrı merkezini arayarak Garanti Bankası sesli yanıt sistemi üzerinden de işlem yapabilirler. Çağrı merkezi her türlü sorunuza cevap vermek için sizleri bekliyor. Resmi tatiller dışında bu hattan hafta için sabah 8:30 ile akşam 17:30 arasında hizmet alabilirsiniz. Banka otomatik BES ile avantajlarla dolu pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlardan bir yandan faydalanırken diğer yandan dilediğiniz zaman katkı payı ödemelerinize ara verebilirsiniz ve daha sonra ödeme yapmaya devam edersiniz. Sistemden hala ayrılmak istiyorsanız, emeklilik planınız başlaması ve ilk ödeme itibari ile ilk 2 aylık başlangıç dönemi başlayacaktır. Başlangıç döneminde ödenilen katkı payının tamamını geri almak mümkündür.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sistemi Kimleri Kapsar?

Garanti bireysel emeklilik sistemi kapsamı 45 yaşın altında bulunan kamu ve özel sektör çalışanlarıdır. Yabancı uyruklu olan kişiler bu uygulamaya dahil edilmemiştir. Otomatik katılım sistemi sayesinde devlet tarafından verilen yüzde 25 oranında devlet katkısından faydalanabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde aynı koşul ve şartlar geçerli olacaktır. İş yerinden ayrılmanız halinde yine de devlet katkısından faydalanmaya devam edebilirsiniz. Sistemde olmanız halinde devletin vermiş olduğu katkıdan faydalanmanız mümkündür.

Ayrıca Akbank bireysel emeklilik iptali bilgilerine de bakabilirsiniz.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sisteminde Ne Kadar Maaş Kesintisi Yapılıyor?

Garanti bireysel emeklilik sisteminde maaş kesintisi kazancın yüzde 3’ü olacak şekilde gerçekleşiyor. Emeklilik şirketine aktarılmak üzere maaş kesintisi yapılıyor. Eğer daha fazla birikim elde etme planınız varsa bu durumda daha yüksek kesinti yapılmasına dair talepte bulunmanız mümkündür. Bu durum size kalmıştır. Dilerseniz OKS katkı payınızı değiştirebilirsiniz. İş yerinizi değiştirmeni halinde çalışan kişinin sözleşme süresi, birikim ve getirisi iş yerindeki bireysel emeklilik sözleşmesine aktarılacaktır. Aktarım sırasında herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. Yeni iş yerinde eğer Otomatik Katılım Sistemi’ne geçiş yapılmadıysa çalışanların talep etmesi halinde katkı payı ödemesi yapmaya devam etmesi mümkündür.

Birden Fazla Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sistemi Kaydım Olabilir mi?

Birden fazla Garanti bireysel emeklilik sistemine katılmanız mümkündür. Eğer birden fazla iş yerinde çalışıyorsanız Garanti Bankası sizleri bütün iş verenlerinizin otomatik BES planına dahil edecektir. Bu durumda hak kazanılan devlet katkısı miktarı da ona göre ayarlanacaktır. Bütün sözleşmelerinize yatırdığınız toplam katkı payının sözleşmeler arasındaki dağılımına göre paylaşım yapılır. Buna örnek vermek gerekirse, A sözleşmesine senede 7 bin 500 TL ve B sözleşmesine senede 2 bin 500 TL ödeme yapıyorsanız her iki sözleşmeye ödediğiniz tutar 10 bin TL olacaktır. A sözleşmesinin toplam katkı payının yüzde 75’ini oluştururken B sözleşmesi ise sözleşmenin yüzde 25’ini oluşturacaktır. Alınacak olan toplam devlet katkısı da az önce belirtilen oranlara göre paylaşılacaktır.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılmam Halinde Kesinti Olur mu?

Garanti bireysel emeklilik sisteminden ayrıldığında kesinti yalnızca fon işletim gideri için uygulanacaktır. Sistemde devam eden sözleşme üzerinden bunun dışında herhangi bir kesinti yapıllmaz. Eğer sistemden erken ayrılırsanız da, stopaj tutarı düşülür ve iadeniz gerçekleşir. Garanti Bankası emeklilik sistemine henüz katılmadıysanız hemen başvur butonuna tıklayıp formu doldurduktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru öncesinde banka resmi internet sitesi üzerinde yer alan hesaplama aracını kullanarak hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi bireysel emeklilikte devlet katkısı detayları yazımzıdadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.