• AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  1928355,250
  % 2,36
 • ETHEREUM/TL
  104149
  % 2,83

DİJİTAL BANKACILIK TARAFINDA SON 1 SENEDE NELER OLDU?

DİJİTAL BANKACILIK TARAFINDA SON 1 SENEDE NELER OLDU?

1. En iyi banka

dijital-bankacilik1990 yıllarından itibaren bankaların inovatif sistemlere yaptığı yatırımlar 2000’li yıllarda sonuçlarını belirli ölçüde göstermeye başladı. Teknolojik inovasyonlar sayesinde internet uygulamaları hız kazandı. Birçok uygulama fiziksel alana bağlı olma prensibini yıkarak dijital kanallar vasıtasıyla uygulanır hale geldi. Dijital Bankacılıkta bu uygulamalardan biridir. Bankacılık gibi köklü system ve uygulamalara sahip bir sektörün tamamıyla dijital ortama aynen adapte edilmesi elbetteki kolay değildir. Çoğu banka müşterisi fiziksel olarak bankacılık hizmeti almayı daha güvenli bulup alıştıkları bu hizmet tarzını değiştirmek istemeyebilir. Bu nedenle bankacılık hizmetlerinin dijital ortama geçişi hem bankalar hem de müşteriler için tercih edilmesi soru işaretleriyle dolu bir deneyim olarak düşünülebilinirdi. Ancak Türkiyedeki bankaların çoğu bu riski alarak teknolojik yatırımı yapmakta çekinmediler. Yeni nesil mobil cihazların piyasada yaygınlaşması ve kullanıcılar tarafından benimsenmesiyle mobil cihaz kullanımın son 1 yılda hızlı bir ivme kazandı. Dijital bankacılık ortamı da sadece internetle sınırlı kalmayıp mobil uygulama olarak da kullanıcılara hizmet kapısını açtı ve kullanım olanağını arttırdı. En iyi banka hangisi sorusu için müşterilerine en az zorluk çıkartan ve müşteri memnuniyeti sağlayan bankadır denilebilir.

2. Dijital Bankacılık

Dijital bankacılık banka hizmetlerini dijital kanallar üzerinden veren bankacılık türüdür. Dijital bankacılık şubeye gitmeden bankacılık hizmetilerini müşterilerine daha uygun biçimde vermeyi hedeflemektedir. CEPTETEB, Enpara, Nuvo, Dijital Deniz, iGaranti, Akbank Direkt Türkiyedeki dijital bankacılık örneklerindendir. Dijital bankacılık ürünlerindeki cazip faiz oranları ve para transferlerinde müşterilerinden ücret talep alınmaması vb. tercih edilmesi için sunduğu avantajlardan bazılarını oluşturuyor. Bazı dijital bankacılık örneklerinde vadeli mevduat hesaplarına daha yüksek faiz oranı verilip, kredilerde daha düşük faiz oranları da sunulduğundan dolayı müşterileri için avantajlı bankacılık türü olarak değerlendirilir. Borsa finans alanında dijital bankacılığın gelişimi bu sektörü daha da geliştirmiştir.

3. Yeni Nesil Bankacılık

Şubede sıra beklemeden daha avantajlı bankacılık hizmetlerinden faydalanmak isteyen müşteriler için dijital bankacılık intenet ve mobil kanallarında müşterilerine yeni nesil bankacılık hizmeti sunmaktadır. Dijital bankacılıkta şube bankacılığına oranla bankaların masrafları daha azdır. Bu nedenle müşterisine daha uygun hizmetler sunmayı amaçlamaktadır. Giderek yaygınlaşan dijital bankacılık uygun fiyatlı hizmetlerin yanı sıra müşterilerine çeşitli kampanya fırsatları sunarak hem mevcut müşterilerinin devamlılığını sağlamayı hem de yeni müşteriler kazanmayı hedefler. Türkiyedeki dijital bankacılık hizmeti veren firmaların şubesi olan bankalarla işbirliği bulunmaktadır. Böylelikle mevcut şubesi ve atmsi bulunan bankaların hizmetlerinden de müşterilerinin faydalanmasını sağlar.

youtube abonnenten kaufen

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.