• AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ALTIN (TL/GR)
  2.417,88
  % 0,36
 • ÇEYREK ALTIN
  3.955,00
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  2215445,262
  % 1,58
 • ETHEREUM/TL
  120146
  % -1,91

CVV ve CVV2 Nedir?

CVV ve CVV2 Nedir?

CVV, CVV2 ve CVC ne demektir? Direkt bu soruların cevabından önce yazımızda bankalardan ne tür kartlar alabileceğinizi ve kullanım alanlarının detaylarına da yazımızda yer vermek istedik.

Banka/Kredi Kartlarının Günümüzdeki Yeri ve Kullanım Alanları

Nakit kullanımının yerini günümüzde kredi ve banka kartları aldı. İnternet alışverişleri dışında neredeyse yaptığımız her işlemde kart kullanıyoruz. Kartlar düzenli ödendikleri ve özellikleri iyi bilindiği takdirde nakit kullanımına göre çok daha avantajlı olabiliyor. Bu işlemler arasında taksitli harcama yapabilme, nakit avans çekebilme gibi işlemler yer alıyor. Ancak düzenli ödeme yapılmadığında da kredi notumuza olumsuz etkileri olabiliyor. Kredi notları hakkında detaylı bilgiye buradaki yazımızdan ayrıca ulaşabilirsiniz.

BKM verilerine göre kart kullanımındaki artışı aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Banka Kartı Nedir?

Banka kartı, bir veya birden fazla vadesiz/vadeli hesaba bağlı olabilen alışverişlerde ve ATM’lerde kullanabileceğiniz bir kart türüdür. Kredi kartından farklı olarak sadece hesaplarınızda yer alan tutarlar kadar harcama yapabilirsiniz.

Bu tutar dışında bir harcama yapmak isterseniz hesabınıza bağlanabilecek bir ek hesap(kredili mevduat) başvurusunda bulunabilir, onaylanan limit doğrultusunda bu tutardan da işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalara başvurduğunuz anda sizin geliriniz, ödeme alışkanlıklarınız(kredi notunuz) ve kendi değerlendirmeleri doğrultusunda bir limit ile size tahsis ettikleri bir kart türüdür.

Kredi kartı limiti belirlenirken yasal olarak tüm bankalardaki kart limitiniz aylık net gelirinizin 4 katına kadar olabilmektedir. Örneğin sizin 4.000 TL geliriniz varsa toplam 16.000 TL’lik limitli bir kredi kartına/kartlarına sahip olabilirsiniz.

Size tanımlanan limit doğrultusunda kartınızdan harcama yapabilir ve her ay sizin belirlediğiniz tarihte kesilecek olan ekstrenize ister toplam borç, isterseniz asgari ödeme tutarı kadar ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartlarının her banka özelinde birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar her alışverişte puan kazanmak ve puanları harcayabilmek veya yaptığınız harcamalar işlem ücreti ödemeden taksitlendirebilmek olarak sıralayabiliriz. Üst segment kartlarda vip transfer, çilingir, lounge vb hizmetlerden de faydalanabiliyorsunuz.

Kart Numarası Nedir?

Kart numarası, kredi ve banka kartlarında 16 haneden oluşan ve kartın ön yüzeyinde yer alan numaradır. Bu numaranın ilk hanesi BIN numarası olarak geçmektedir. Bu numaradan bir kartın hangi bankaya ait olduğu tespit edilebilmektedir.

Sağ alt köşede Visa olan kart numaraları 4 ile başlar, Mastercard logosu olanlar ise 5 ile başlamaktadır.

Son Kullanım Tarihi Nedir?

Yukarıda söz ettiğimiz 16 haneli kart numarasının hemen alt kısmında ay ve yıl formatında olacak şekilde her kartın son kullanım tarihi bulunmaktadır. Kartlar herhangi bir sebeple iptal edilmediği sürece bu tarihe kadar geçerliliklerini korumaktadır.

CVV(CVC) Nedir? (Card Verification Value)

CVV, kartın manyetik şeridine basılan 3 haneli güvenlik kodudur. Bu kod Fiziki POS işlemlerinde doğrulama için kullanılmaktadır. Fiziki işlemlerde mutlaka doğrulanmak zorundadır ve CVV2’den algoritması farklıdır.

CVV2(CVC2) Nedir? (Card Verification Value 2)

CVV2, kartın arka yüzeyine basılan son 3 haneli güvenlik kodudur. Bu kod AMEX kartlarda 4 haneli olabilmektedir.

CVV2, Moto ya da Ecommerce işlemlerde doğrulama için kullanılmaktadır. Üretme algoritması CVV’den tamamen farklıdır.

CVV ve CVV2 ile ilgili örnek kart görseli aşağıda yer almaktadır. Burada herkesin karıştırdığı en önemli nokta, CVV datasını manyetik alanda olması sebebiyle göremezsiniz ama CVV2 görselde belirtildiği gibi manyetik alanın alt kısmında olduğu için görebilir ve interner alışverişlerinde kullanabilirsiniz.

Güvenlik açısından da bilgi vermek gerekirse, kart bilgilerinizi hiçbir zaman 3. kişiler ile paylaşmayın. Böyle bir durumdan şüphelenmeniz ya da karşılaşmanız durumunda doğrudan ilgili bankanın çağrı merkezini arayıp kayıp/çalıntı bölümünden kartınızı hemen kapatıp yeni kart talep ediniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.