• AMERIKAN DOLARI
  32,5331
  % 0,24
 • € EURO
  34,6837
  % 0,39
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  40,6423
  % 0,66
 • ALTIN (TL/GR)
  2.502,45
  % 0,66
 • ÇEYREK ALTIN
  4.280,00
  % -0,27
 • BITCOIN/TL
  2065587,163
  % 0,37
 • ETHEREUM/TL
  100307
  % -0,14

Türkiye’de Temassız Ödemenin Dünü, Bugünü ve Yarını

Türkiye’de Temassız Ödemenin Dünü, Bugünü ve Yarını

Bir satış işleminin pos cihazı tarafından onaylandığı işlem türüne offline satış denir. Temaslı ve temassız olmak üzere iki tür offline satış işlemi vardır. Bu tür işlemlerde amaç, işleme mümkün olduğunca hızlı onay vermektir. Temassız işlemlerde; contacless limit olarak adlandırılan işlemin temassız olarak yapılabileceği üst sınır mevcuttur. Yurtiçi uygulamada; bu limit tüm MCC (Yapılan alışverişe ait kategori kodudur.)’ler için 50 TL olarak uygulanmaktadır. Temaslı olarak gerçekleşen işlemlerde ise ; floor limit olarak adlandırılan offline olarak onaylanabilecek üst sınır mevcuttur.

Temassız banka ve kredi kartları; hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde işlem için geliştirilmiş bir teknolojidir. Temassız kart ile temassız Visa ve MasterCard okuyucusu olan tüm noktalara yaklaştırılarak işlem yapabilirsiniz. İşlem 1 saniyeden kısa sürede tamamlanır. Ödeme işlemi kartın üzerinde yer alan çipe bağlı antenle okuyucunun şifreli haberleşmesi ile gerçekleşir. Detayına girecek olursak; okuyucu kart, üzerindeki mikro işlemci tarafından tanınan belirli bir radyo frekansından sinyaller yayar. Kart okuyucuya temas ettiğinde, kart ile iletişim sağlanır. Bu iletişim yine hızlı ve yüksek güvenlik özellikleri kullanılarak gerçekleştirilir. Herhangi bir nesneye (saat, kart, anahtarlık, eldiven, takım elbise vb.) mikroçip ve anten gömülüdür. Bu nesnenin anten ile bağlantı kurması sağlanarak ödeme işlemi gerçekleştirilir. İşlem limiti üstü işlemlerde slip basılmakta ve online’a çıkılmaktadır.

2006 yılında Avrupa’nın ilk temassız kredi kartı kullanımına Türkiye’de başlandı. Ayrıca 2007 yılında Türkiye’de ilk temassız toplu taşıma uygulaması başlatıldı. Temassız kart teknolojisine sahip kredi kartı ürünü olan PayPass, Bonus Trink’le Avrupa’da ilk kez kol saati kredi kartı uygulamasını hizmete sundu. 2007 yılında Starbucks’larda, D&R’larda ve hatta taksilerde temassız teknolojisi denendi. Hatta birkaç yıl sonra Turkcell ve Nokia ile temassız mobil ödeme pilot projesi yapıldı. Bu pilot projeye konu olan teknoloji şu an NFC ( yakın alan iletişimi) olarak günümüzde adlandırılmaktadır.

Temassız teknoloji yatırımı o tarihte pahalıydı  ve diğer bankalar da bu alanda bir yatırım yapmayınca süreç yavaşladı. O günden bugüne geldiğimizde BKM verilerine göre; Türkiye’de temassız POS sayısı 200 bin adet ve toplam 2.5 milyon pos terminali içindeki oranı %8 . İşlem sayısının toplam içindeki oranı ise henüz %1’in bile altında. Avrupa’da bugün kartlı işlemlerin %13’ü temassız ödeme şeklinde gerçekleşiyor. Çek Cumhuriyet’inde mağaza içi ödemelerin %72’si , Polonya’da %55’i, Macaristan’da %40’ı, Slovakya’da %38’i temassız gerçekleşmektedir.

Hayatı kolaylaştıracak bir özellik olan temassız kullanım, son olarak Mobil cihazlarla daha kolay ve kullanışlı bir hal aldı. Globalde mobil ödemenin yükselen değer olduğu aşikar. Apple Pay 2014 yılı sonunda lanse edildi ve takiben Samsung Pay ve Android Pay 2015 yılında lansman yaptı. Bu servisler şu an Amerika,İngiltere ve Güney Kore’de kullanılabiliyor ancak yakın zamanda bütün dünyaya yayılmayı planlıyorlar.

Ülkemizde akıllı telefon penetrasyonu ülke nufusunun %50’ini bulmuş durumda ve 2019’da %74’e ulaşması beklenmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde akıllı telefon kullananların %56’ı mobil bankacılık veya ödeme ile ilgili en az bir adet mobil aplikasyon kullanıyor.

Google’ın mobil telefonlar için geliştirdiği ve Android 4.4 sürümünde yer alan güvenli ödeme için özel bir kod yaratma yazılımı HCE(Host Card Emulation) ‘de 2015 yılında ülkemizde kullanılmaya başlandı. Bu teknolojinin bulut tabanlı çözümü ve güvenlik önlemleri sayesinde mobil operatörlerin hizmetlerinden bağımsız ve SIM kart değişikliğine gerek duymadan akıllı telefonlardan artık temassız işlem yapmak mümkün.

Özetle android işletim sisteminde olan temassız ödeme teknolojisi NFC’in Apple’ın IOS sistemi ile çalışan telefonlara gelmesi ile temassız ödeme dünyası hareketlendi. HCE ile mobil operatörler olmadan güvenli ödeme yapılmaya başlandı. Temassız ödeme kabul eden pos sayılarının artması ve NFC’li mobil cihazlar ile entegre sanal cüzdanların artması ile plastik kartlara ihtiyaç kalmayacak. Ülkemizde yakın zamanda mobil cihazlarla ödemek yapmak kolay,hızlı,güvenli ve sıradan hale gelecek.

instagram likes kopen

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.