• AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ALTIN (TL/GR)
  2.559,20
  % 0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  4.146,00
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  1928355,550
  % 2,36
 • ETHEREUM/TL
  104149
  % 2,83

Çeyiz Hesabının Koşulları Nelerdir?

Çeyiz Hesabının Koşulları Nelerdir?

Çeyiz hesabı desteğinden yararlanmak isteyenlerin birtakım şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin çeyiz hesabı desteğinden yararlanması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla çeyiz hesabı desene başvurmak isteyen kişilerin öncelikle ilgili kurum tarafından belirlenen şartları karşılayıp karşılamadığını öğrenmesi başvuru sahipleri için yararlı olacaktır. Çeyiz hesabı için belirlenen koşullar ise aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin yurt içi mevduat ya da katılım bankalarından herhangi birinde çeyiz hesabı açması gerekir.
 • Evlilik tarihinden önce söz konusu olan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapılması lazımdır.
 • Ayrıca çeyiz hesabı desteği ile başvuracak olan kişilerin ilk evliliklerini 27 yaşını doldurmadan evler yapmaları gerekir.

Bu şartları karşılayan kişilerin çeyiz hesabından yaralanmasında hangi problem ya da aksi bir durum yoktur.

Cardfinans kredi kartı başvurusu bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Çeyiz Hesabında Yaş Sınırı Söz Konusu Mudur?

Çeyiz hesabında yaş sınırının bulunduğu mantıksal açıdan söylenebilir. Zira çeyiz hesabına başvuracak olan kişilerin ilk evliliklerini 27 yaşını doldurmadan önce yapmaları gerekmektedir. Ayrıca evlilik tarihinden önce asgari olarak 3 yıl söz konusu olan hesaba düzenli olarak ödeme yapılması gerektiği de ele alındığında kişilerin 24 yaşını doldurmadan evler çeyiz hesabına başvurmaları gerektiği ortaya çıkmaktadır. Yani 24 yaşından sonra yapılan çeyiz hesabı başvuruları çeyiz hesabının sistemine uymamaktadır. Örneğin 25 yaşında çeyiz hesabına başvuran bir kişi evlenmeden evler en az 3 yıl boyunca söz konusu olan bu hesaba düzenli olarak ödeme yapmak zorunda olduğu için 25 yaşına düzenli olarak ödeme yapılan bu 3 yıl eklendiğinde kişinin 28 yaşında evlenmiş olması gerekir. Bu hususta da kişinin 28 yaşında evlenmiş olması çeyiz hesabını 27 yaş sınırının ihlali manasına geldiği için kişi çeyiz hesabından faydalanmayacaktır. Dolayısıyla kişinin 24 yaşını doldurmadan evvel çeyiz hesabı oluşturması gerekmektedir.

Bonus kredi kartı başvurusu detaylarına da bakabilirsiniz.

Çeyiz Hesabına Devlet Desteği Ne Kadardır?

Çeyiz hesabına yapılan devlet desteği söz konusu olan ödemelerin vadeleri ile alakalı olmaktadır. Yani 36 ay, 48 ay ve 60 ay arasında yapılan ödemelerin faiz oranlarında farklılıklar gözlenmektedir. Dolayısıyla çeyiz hesabına yapacağınız ödemelerin vade sayısı söz konusu olan hesabı devlet tarafından yapılan yardımla doğru orantılı olmaktadır. Vali sayılarına göre çeyiz hesabına yapılan devlet desteği ise aşağıdaki gibidir:

 • 36 aydan az bir süre düzenli ödeme yapan kişilerin şeyiz hesabına devlet katkısı sunulmamaktadır. Dolayısıyla 36 Aydan daha az vadeyle düzenli ödeme yapan kişilerin çeyiz hesabında herhangi bir adım söz konusu olmayacaktır.
 • 36 ay ile 47 ay arasında hesaba düzenli ödeme yapan kişilere devlet katkısı oranı ise %20 kadar olmaktadır. Bu da çeyiz hesabına yapılan azami devlet katkısının 7.967,70 TL olacağı manasına gelmektedir.
 • 48 ay ile 59 ay boyunca söz konusu olan hesaba düzenli ödeme yapan kişiler için hesabı sunulan devlet katkısı oranı %22’dir. Böylece çeyiz hesabına yapılan azami devlet katkısı da 9.193,50 TL olmaktadır.
 • 60 ay ve 60 Aydan daha uzun bir süre söz konusu olan çeyiz hesabına düzenli para yatıran kişilere sunulan devlet katkısı ise %25 oranındadır. Yani 60 ay ve 60 Aydan daha fazla bir süre çeyiz hesabına para yatıran kişilere sağlanan azami devlet katkısı 11.032,20 TL’ye tekabül etmektedir.

Çeyiz Hesabı Ödeme Planını Değiştirmek Mümkün Müdür?

Çeyiz hesabı ödeme planı konusunda değişikliğe gidilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani çeyiz hesabını açarken belirlediğiniz aylık ya da 3 aylık ödeme sistemini daha sonraları değiştiremezsiniz. Hesap açıldığında belirlenen ödeme periyodu aynen olduğu gibi sürdürmek zorundadır. Eğer şey hesabınızın ödeme planında değişiklik yapmak istiyorsanız yapılabilecek tek şey söz konusu olan hesabın kapatılması ve yeniden açılmasıdır. Böylece çeyiz hesabı yeniden açılırken dilediğiniz ödeme sistemini seçebilirsiniz.

American Express kredi kartı başvuru detaylarını da inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.