• AMERIKAN DOLARI
  32,8936
  % 0,21
 • € EURO
  35,2860
  % 0,38
 • BIST 100
  %
 • £ POUND
  41,6598
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  2.461,67
  % 0,46
 • ÇEYREK ALTIN
  4.031,00
  % -0,44
 • BITCOIN/TL
  2056136,470
  % -2,70
 • ETHEREUM/TL
  111177
  % -3,48

Devlet Çiftçi Desteği Birçok Alanda Fırsatlar Sunuyor

Devlet Çiftçi Desteği Birçok Alanda Fırsatlar Sunuyor

Tarım Bakanlığı, son senelerde adeta bir seferberlik başlatarak, Türk tarımını çok daha ileriye götürme konusunda adımlar atmakta. Bu çerçevede birçok değişik kampanyanın olduğunu görmekteyiz. En dikkat çekici devlet çiftçi desteği öğelerinin başında ise tarlara ve belli ürünlere verilen destekler var. Bunlara ek olarak mazot, gübre, sulama gibi alanlarda da farklı desteklemelerin olduğunu görmekteyiz.

Çiftçiye Sulama Desteği Nedir?

Çiftçiye sulama desteği kapsamında şu ilkeleri bilmek gerekiyor;

 • Devletin vereceği sulama desteği, belirlenmiş bir takım sulama sistemlerini kapsamakta. Bu sistemler içinde, güneş enerjili, lineer, center pivot, tarla içinde yüzey altı, mikro yağmurlama, normal yağmurlama, tamburlu sulama ve damla sulama yer almakta.
 • Arazisi kiralık olan kişilerin başvurusu da kabul edilmektedir. 3 senelik bir kiralama olması lazım.
 • Ayrıca arazinin en az 20 dekar olması şarttır. Bunun üzerindeki tarım sahalarına sahip olanlar projeden ve destekten faydalanabilirler.
 • Hibe tutarı ise 1.000.000’dan fazla olamaz.
 • Destekten faydalanmak için ÇKS kaydı gerekmekte.

Çiftçiye Mazot ve Gübre Desteği Nedir?

Çiftçi mazot ve gübre desteği bir başka kampanya olarak karşımıza çıkmakta. Çiftçilerin belli dönemlerde traktör kullanması, mazot masrafı gibi bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı alınmış olan bir karar ile mazotun yarısı artık devlet tarafından ödenmektedir. Yüzde 50 oranlı bir hibe olarak dikkat çeker. Senede iki defa bu destek verilmektedir. İlk, ekimin yapıldığı zaman aralığıdır. Ekim sırasında traktör ya da daha farklı araçlar ile ekim gerçekleştirilir. Mazotun yarısı devlet tarafından ödenir.

Diğer ödeme zamanı ise hasattır. Biçerdöver veya traktör ile yapılan hasat zamanlarında yakılan mazotun yine yüzde 50’lik kısmı devlet tarafından ödenmektedir. Gübre desteği kapsamında tarım ürünleri kapsamında belli oranlar belirlenmiştir. Buna göre 4 TL gibi minimum bir ödeme söz konusudur.

Çiftçiye Traktör Desteği Nedir?

Çiftçi traktör desteği ile daha ucuza bir traktör sahibi olmak mümkün. Bakanlığın açıklamış olduğu listeye göre traktör almak isteyen kişiler, birçok değişik marka içinden seçim yapabilirler. İkinci el ve sıfır traktörler için yüzde 50 oranlı bir hibe desteği söz konusudur. Buna ek olarak Ziraat Bankası traktör kredisinin çok avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Traktörün yanı sıra; pancar söküm makineleri, pamuk toplama makinesi, sap parçalama makinesi, motorlu tırpan gibi farklı araçları almak çok avantajlı.

Çiftçiye Ceviz Desteği Nedir?

Çiftçiye ceviz desteği kapsamında, bu alanda yatırım yapan kişiler, birçok farklı avantajdan faydalanabiliyorlar. Ceviz üretmek ve destek almak isteyenlere verilecek olan para miktarı dönüm başı olarak hesaplandı. 1000 TL tutarında bir destek var. Projeden faydalanmak için mutlaka belli şartları yerine getirmek gerekiyor. Buna göre seçmiş olduğunuz arazinin, ceviz üretimi için mutlaka çok uygun olması lazım. Zaten uzmanlar bunu anlamak için toprak analizini yapacaklardır. Ayrıca su ile elektrik durumunun nasıl olduğu, ağaçların sıklığı ve cinsi, tarlanın büyüklüğü gibi konular gözden geçirilecektir. Daha sonra projenin kabul edilip edilmediğine dair karar açılanacaktır. Yapacağınız ödemeler, devlet tarafından karşılanmaktadır. Geri ödemesi süresi ise 15 yıldır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.