Türkiye’nin ilk bankası olan Ziraat Bankası, birçok farklı alanda çiftçileri desteklemeye devam ediyor. Ziraat Bankası çiftçi desteği, tarım alanında değişik krediler ve hibe destekleri ile dikkat çekmekte. Mekanizasyon kredileri, bitkisel üretim kredileri, arazi alım kredileri, hasat ve pazarlama kredileri gibi opsiyonlar mevcut. Mevcut desteklerden faydalanmak için yapılması gereken şey ise banka üzerinden başvuru yapmaktır.

Ziraat Bankası Çiftçi Destekleri Nelerdir?

Çiftçiye verilen destek son dönemde oldukça artmıştır. Gerek devletin kurumları gerekse birçok farklı bankanın sağladığı avantajlı fırsatlar ile çiftçiler daha iyi ve verimli bir üretim yapabilirler. Bu kapsamda Ziraat Bankası destekleri şöyle;

  • Çiftçiye inek desteği kapsamında, işletme kredisi almak mümkün. Büyükbaş hayvan kategorisinde yer alan bu destekte, üretim yapmak adına bankaya başvurabilir ve gerekli desteği alabilirsiniz. Buna göre kredi kapsamında ağıl ve ahır yapımının yanı sıra hayvanların birtakım ihtiyaçlarını karşılamak çok zor değil. Hem işletme hem de yatırım kredisi sınıfında olan kampanya son derece avantajlı. Bundan faydalanmak için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilir ve işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
  • Çiftçi traktör desteği, bankanın vermiş olduğu kampanyalar arasında yer alır. Bir diğer ismi mekanizasyon kredisidir. Sadece traktöre özel olarak verilmez. Tarımsal üretimde kullanılan biçerdöver, hasat makineleri ve daha birçok cihazın alınması kapsamında destekleme yapılır.
  • Çiftçiye sera desteği, bankanın sunmuş olduğu bir başka kampanyadır. Bitkisel üretim kredisi olarak bilinir. Bu fırsattan faydalanmak için birtakım belgeleri hazırlamalı bankaya gitmelisiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Destek Başvuruları Nereye Yapılır?

Çiftçi destek kredileri kapsamında Ziraat Bankası’nın düzenlediği kampanyalardan faydalanmak isteyenler, başvurularını sadece Ziraat Bankası aracılığı ile yapabilirler. İnternetten başvuru yapmak ya da kısa mesaj ile kredi almak gibi bir durum söz konusu değildir.

Ziraat Bankası Çiftçi Destek Başvurularında Hangi Belgeler İstenir?

Çiftçi hibe desteği nasıl alınır noktasında Ziraat Bankası şubelerine gitmek ve başvuru yapmak yeterli olacaktır. Bu kapsamda gerçek ve tüzel kişiler için farklı belgeler istenir. Mevcut evrak listesi şöyledir;

Gerçek Kişiler: Çiftçi tarım makinaları desteği şeklinde de veren kredilerden faydalanmak için nüfus cüzdanı mutlaka hazır olmalıdır. Bunun yanı sıra ÇKS adı verilen ve çiftçi olduğunu gösteren evrak da şarttır. Bir başka evrak ise tapu kaydıdır. Eğer tarım işletmesi kiralık ise kira kontratı mutlaka ibraz edilmelidir. Krediye karşılık olarak hangi teminatları gösterecekseniz, onların belgelerini de hazırlamalısınız.  Bilanço esası kapsamında faaliyetlerine devam eden işletmelerin mutlaka son 3 seneye ait bir gelir tablosu ve bilanço ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tüzel Kişiler: Tüzel kişiler Devlet çiftçi desteği 2018 kapsamında çiftçi belgesi, odadan alınan kayıt belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, krediye karşılık teminat belgesi, kira kontratı ya da tapu kaydı, gelir tablosu ve bilanço ile imza sirküleri beyan edilmelidir. Bu belgelerin tamamlanmasından sonra başvuru işlemleri başarılı bir şekilde sonuçlanır.

Genç çiftçi destek şartları kapsamında başka bir krediden de faydalanmak mümkündür. Yaşı 18 ile 40 arasında olan çiftçiler, genç çiftçi desteği başvurusu işlemini tamamlayabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız.