Yüzlere farklı sektöre, maddi anlamda destek veren KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yer alır. Temel görevi, ülkemizdeki üretimi artırmak ve bunu maddi olarak desteklemektir. KOSGEB girişimcilik konusunda harekete geçmek isteyen kişiler, bir takım şart ve kriterleri sağladıktan sonra hibe desteği alabilirler. Buna ek olarak faizsiz kredi seçenekleri de vardır.

KOSGEB Desteği Başvuru Süreci Nasıl Alınır?

KOSGEB başvuru şartları içinde bir yaş sınırının olduğunu görmekteyiz. Buna göre hibe ya da kredi desteği alacak olan kişinin mutlaka 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Ayrıca TC vatandaşı olmayan kişilerin kredi başvurusunda bulunmaları söz konusu değildir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi KOSGEB aracılığı ile verilir. Başvurunun yapılabilmesi için bu sürecin mutlaka geçilmesi gerekmekte.

KOSGEB Desteği Faizsiz Hibe Seçenekleri Neler?

KOSGEB hibesi faizsiz olan seçenekler üzerinden alınabilir. Buna göre en bilinen ve en çok başvurulan program, 50 bin destekli olan hibe türüdür. Girişimciler için geçerlidir. En yüksek miktarı 50 bin TL şeklindedir. Gerekli şartları yerine getiren kişiler alabilir. Geri ödemesi yoktur. Ancak iş planının kabul edilmesi şartı vardır. 65 bin TL masraf ile iş yeri açan kişilere, fatura ibraz etmesi karşılığında bu para ödenir.

Daha yüksek rakamlı bir para almak isteyenler ise faizi olmayan ancak kredi şeklinde verilen 100 bin TL tutarlı meblağdan faydalanabilirler. Destek oranları; engelli, kadın, şehit yakını gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Geri ön ödemeli 100 bin TL faizsiz kredi, sabit yatırım desteği sınıfında yer alır.

KOSGEB Desteği Hangi Sektörlerde Geçerli?

KOSGEB destekleri hangi işleri destekliyor noktasında yüzlerce değişik iş kolunun olduğunu görmekteyiz. Kredi almak isteyen kişilerin, mutlaka bu iş kollarından birisinde faaliyet göstermesi ya da bir imalathaneyi sıfırdan kurması gerekmektedir. KOSGEB desteklenen sektörler 2018 yılı içinde şöyledir;

  • KOSGEB tarafından tam 13 farklı sektör destekleniyor. Her bir sektörün altında yer alan diğer iş kolları ile beraber, yüzlerce değişik iş alanına destek verildiğini görmekteyiz.
  • Sanat, eğlence, spor ve kültür, bu iş kolları içinde yer alıyor.
  • Taş ocakçılığı ve madencilik bir diğer sektör
  • Destek hizmet ve idari hizmetler de mevcut.
  • İmalat sektörü unutulmamış
  • Buna ek olarak bilimsel, mesleki ve teknik faaliyetler de sektörlerin içinde
  • İletişim ve bilgi, inşaat, ulaştırma ve depolama sektörleri de KOSGEB tarafından desteklenmekte
  • Gaz, buhar, elektrik, iklimlendirme alanlarına kurum tarafından destek sağlanıyor.
  • Yiyecek ve konaklama hizmetleri konusunda bir işletme açmak isteyen kişiler, kurum aracılığı ile kredi başvurusunda bulunabilirler.

Mevcut sektörler içinden birisini seçen kişiler, gerekli şartları yerine getirdikten sonra kolaylıkla hibe desteği alabilirler.

KOSGEB İletişim Kanalları Neler?

KOSGEB İletişim konusunda son derece şeffaf bir kurumdur. Bu sayede kuruma istediğiniz zaman erişim sağlayabilirsiniz. KOSGEB bir devlet kurumu olduğu için merkezi Ankara’da bulunur. Telefon, faks ya da elektronik posta ile ulaşmak mümkündür. KOSGEB, Altındağ ilçesinde yer alır. E mail adresi info@kosgeb.gov.tr şeklindedir. Telefon numarası 0 312 595 28 00 iken faks numarası ise 0 312 368 07 15 şeklinde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız.