Fon hesabı nedir?

Bankada hesabınızda bulunan paranın miktarı ne olursa olsun değerlendirilmek üzere alım ve satım işlerinde kullanılmasıdır. Fon hesabı sadece TL para biriminden olmayıp birçok banka döviz üzerinden fon hesabı açılmasına olanak tanımaktadır. Fon hesabı sayesinde bankada parası bulunan kişinin kazanç yapması sağlanır. Ayrıca bankaların kar yapmalarının en güzel ve kolay yollarından birisidir fon hesabı açmak. Fon sağlamak isteyenler mutlaka fon hesabı açmak zorundadırlar. Fon hesabı açarken otomatik olarak fon alım ve satımı yapılsın istiyorum ibaresini seçerseniz, hesabınızda para olduğu süre boyunca fon alımı gerçekleşir. Ne zaman paranızı çekmeye karar verip çekerseniz o zaman da fon hesabınızda satış yatırımı yapılır. Yani kısacası fon bir kazanç yatırımı yapmaktır.  Dövizin yanı sıra altın için de fon hesabı açılabilmektedir.  Fon nedir sorusunun cevabı kısaca kazançlı yatırımdır.

Fon hesabı nasıl açılır?

Fon hesabı şubelerdeki bireysel müşteri hizmetleri birimine bizzat başvurarak ve ya internet ve telefon hizmetleri ile açılabilir. Açıldığında isterseniz otomatik fon alımını onaylayıp para bulunduğu müddetçe alım işlemine tabi tutulabilir. İstemezseniz ise kendiniz internet bankacılığı vasıtasıyla değiştirebilirsiniz. Fon hesapları iki tipte açılmaktadır

  Fon hesabı ne işe yarar?

Fon hesabı bir yatırım hesabıdır. Kazanç sağlamak için hem yatırımcı açısından hem de banka açısından birer nimettir. Hem banka kazanır hem yatırımcısı kazanır.  Hesapta var olan paranın değer kaybetmemesi için bir araçtır.  Fon hesabında riskinin düşük olması nedeni ile daha çok B tipi Likit Fon tercih edilmektedir. Bu fon tipi riskin düşük olmasına aynı zamanda ise kazancın da düşük olmasına neden olur. Lakin parasını riske atmak istemeyen çoğunluk için bu tip fon hesabı açtırmak en kazançlı yoldur. Bir de A tipi Likit Fon hesabı açtırılabilir. Lakin bunun riski yüksektir. Bu yüzden pek tercih edilmez. Daha çok B tipi Likit Fon tercih edilir. A tipi Likit Fon hesabı B tipi Likit Fon hesabına göre daha çok kazanç sağlanan bir hesap olmasına rağmen riski yüksek olduğu için tercih edilmez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız.