KOSGEB genel destek programı kapsamında belirtilmiş olan iş kollarına yönelen kimseler, uygun miktarı kredilerden ya da hibelerden faydalanabilirler. KOSGEB kredisi hibe olarak bilinen 50 bin TL miktarlı bir kredi imkânı sağlar.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB başvuru şartları kapsamında birtakım kriterlere uyum gerekmektedir. Buna göre 18 yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olan kişiler kredi alabilirler. İş yeri açmak isteyen kişilere verilmiş olan 50 bin TL meblağa sahip olan kredi sayesinde, masraflarınızı faturalandırdığınız zaman bunun ödemesini devlet yapmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yer alan KOSGEB üzerinden faizsiz kredi çekimi de yapılabilir. Bunun miktarı ise 100 bin TL olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Eğitimi Nedir?

KOSGEB eğitim başvurusu yapmak en önemli şartlardan birisidir. Eğitim almadan projeden faydalanma gibi bir durum söz konusu değildir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri adı ile bilinen bir programa sahip olmak şarttır. Bu program, her kentte belirlenmiş olan meskenlerde, kurumda çalışan özel eğitmenler tarafından verilir. Toplamda 32 saatlik bir süresi vardır. İstediğiniz bir ilde bu eğitimi alabilirsiniz. Eğitim süresince, işletme yönetimi ve benzer konular hakkında bilgi verilmektedir. Eğitimi tamamlayan kişilere ise başarılı olduklarına dair bir sertifika verilir. Mevcut sertifika program sonrasında en az 30 gün içinde elinizde olacaktır.

KOSGEB İşyeri Açma İçin Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB hibe nasıl alınır çerçevesinde eğitimini tamamlayan kişiler, iş yerlerini kurabilirler. Daha sonra şu süreci takip etmek gerekiyor;

  • KOSGEB bir veri tabanına sahiptir. İnternet aracılığı ile bu veri tabanına erişim sağlamak mümkündür.
  • Buraya kayıt olduktan sonra elektronik posta adresinize bir şifre yollanacaktır. Şifre ile beraber, giriş yaptıktan sonra yeni girişimcilik destek programına başvuru yapmanız gerekiyor.
  • Başvuru sırasında sistem üzerinden bir takım form ve belgeler size iletilecektir. Aldığınız formalar ile beraber işletmeyi kurarken yapmış olduğunuz harcamaları faturalandırarak, bunları kuruma sunmalısınız.
  • En önemli süreçlerden birisi ise iş planıdır. Nasıl başarılı olacağınızı, işletmenin amaçları ve sistemini içeren bir proje planı hazırlamalısınız.
  • Daha sonra mevcut proje planını sunmak gerekiyor.
  • KOSGEB bünyesinde yapılacak olan değerlendirme olumlu bir şekilde sonuçlandığı zaman plan da kabul edilmiş olacaktır. Reddedilen plana bir defa itiraz etme hakkı vardır. Ayrıca plana düzeltme de verilebilmektedir.
  • Onaylanan projeden sonra, Kobi bilgi dokümanı ve Kobi beyannamesi hazırlanmalıdır. Çıktı aldıktan sonra artık projeden faydalanabilirsiniz.

Dükkân Açmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

KOSGEB hibesi oldukça avantajlıdır. Bunun yanı sıra kurum dışında olan birtakım bankaların da kredi verdiğini görmekteyiz. Özel ve devlet bankalarının sunmuş olduğu kredi miktarları ve faiz oranları makuldür. Halkbank aracılığı ile 75 bin TL tutarında bir kredi çekmek mümkündür. TEB bankası ise 50 bin TL kefilsiz kredi vermektedir. Ayrıca bankanın 100 bin TL üst sınırlı, kefilli bir kredi türü de söz konusudur. Ziraat Bankası ise işletme açmak isteyen engelli vatandaşlar için özel bir kampanya düzenlemektedir. Kampanyalara katılarak, girişimci desteği alınabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız.